Türkiye ve dünyada risk sermayesi
Venture capital in Turkey and in the world
  1. Tez No: 277357
  2. Yazar: HALİL BEŞKARDEŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİŞAH ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
21. yüzyıl ile hem kurulum aşamasındaki işletmelerin hem de genişlemek isteyen işletmelerin risk sermayesi yöntemine başvurma oranları artmıştır. Son yıllar itibari ile tüm işletmeler için bilgi önem kazanmış, bilgiye sahip olan rekabette öne çıkmaya başlamıştır. Ancak; günümüzde bilgiye sahip olmak da yetmemekte, bilgiyi en hızlı biçimde işlemek, üretime ve kazanca dönüştürme yeteneği önemli hale gelmiştir.Risk sermayesi, dünyadaki teknolojik gelişmelere ve sermaye birikimlerine paralel olarak inişli çıkışlı dönemler geçirerek gelişimine devam etmiştir. Günümüzde de risk sermayesi yatırımları geniş bir ekonomik coğrafyada uygulanmaktadır.Risk sermayesi, teknoloji odaklı yapısı gereği ABD, Japonya ve Avrupa'nın birçok ülkesinde etkili ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Risk sermayesi yatırımları birçok açıdan bu ülkelerin ekonomik ve sosyal hayatlarına önemli katkılarda bulunmaktadır. Ayrıca Microsoft, Google, Apple, Cisco vb. birçok dev şirketin ve markanın yaratılmasında risk sermayesi finansının önemli katkıları olmuştur. Bu doğrultuda risk sermayesinin Türkiye'deki gelişimi, Türkiye'nin girişimcilik hamlelerinin desteklenmesi açısından da büyük önem taşımaktadır.Çalışma, Türkiye'de son yıllar itibariyle hareketlilik göstermeye başladığı risk sermayesi yatırımlarının, sektörler açısından önem taşıdığı ve hangi birimlere yönlendirilmesi gerektiğine yön gösterecek bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
21. century phase of the installation and expansion of businesses who want to resort to venture capital firms have increased rates. With respect to information for all companies in recent years has gained importance, information has started to move ahead in the competition. However, not enough to present knowledge, the fastest way to process information, production and conversion gain has become an important capability.Venture capital, capital accumulation and technological developments in the world in parallel with the development of rolling through a continued period. Today, the venture capital investment is being implemented in a wide range of economic geography.Venture capital, technology-oriented structure to the United States, Japan and many European countries in an effective and widely used. Venture capital investments in many aspects of this country has made a significant contribution to economic and social life. In addition, Microsoft, Google, Apple, Cisco, etc.. in the creation of many great companies and brands have become an important contribution of venture capital finance. In this regard the development of venture capital in Turkey, Turkey's support of entrepreneurship in terms of moves is of great importance.Studies in Turkey started to show last year with respect to the mobility of investment in venture capital industry in terms of what is important and must be routed to the unit to which it?s a research direction will be shown.