Yükseköğretimde stratejik iletişim yönetiminin vakıf üniversiteleri açısından önemi: Atılım Üniversitesi örneği
The importance of strategic communicative management in higher education in respect to foundation universities: Atılım University case study
  1. Tez No: 277370
  2. Yazar: AYLA GÖĞKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Education and Training, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yükseköğretim; içinde bulunduğu ve hizmet ettiği coğrafya, ülke, yönetim şekli, ekonomi, kültür, sanat, sahip olduğu ve ürettiği insan kaynağı, teknoloji gibi pek çok alanı hem etkileyen hem de bunlardan etkilenen, nitelikli insan yetiştiren bir endüstri olarak ele alınabilir.Günümüzde bilgi sürekli kendini yenilemekte ve yenilenen bu bilgiyi en hızlı şekilde işleyip günlük hayata aktaranlar kazanmaktadır. Bu noktada yükseköğretim açısından; akademik bakış açısıyla çağı yakalayıp ona yön vermek, doğru iletişimi stratejik olarak karşımıza çıkarmaktadır.Günümüzde üçüncü kuşak üniversite kavramıyla birlikte; mobilite, disiplinler arası etkileşim, sanayii işbirlikleri sürekli gelişmektedir. Bu süreçte yükseköğretim kalitesini arttıran ve maddi kaynak yaratan daha dinamik bir yapıya bürünmüştür. Günümüzde yükseköğretim stratejik iletişim yönetimi ile üretilen bilginin, akademik personel ve mezun insan kaynağının mevcut değerlerini en iyi şekilde yansıtmak durumundadır. Bunlara ek olarak; yükseköğretim, dünyada olup bitenler ve olabileceklere ilişkin tüm verilerin en iyi ve daha önemlisi en hızlı şekilde işlendiği, kaynak kullanımı açısından verimlilik gösteren bir örnek olmak zorundadır.Bu çalışmada, stratejik iletişim yönetimi açısından; mevcut durum analizinden, hedeflenen noktanın ne olacağı kararının alınışına ve hedeflenen konum için gerekli özelliklerin neler olması gerektiğine kadar, yapılması gereken analiz ve öngörüler de dâhil olmak üzere, günümüzde uygulanan yöntemlere yer verilmiştir. Bunlara ek olarak; Atılım Üniversitesi'nde konuyla ilgili olarak sürdürülen faaliyetler ve yaklaşımlar örnek olay olarak analiz edilmiştir. Çalışmada teori ve uygulama bütünlüğü birlikte ele alınmıştır.Kurum içindeki çalışmalarda iletişimin yetersizliği nedeniyle başta zaman olmak üzere kaynak kayıplarının önlenmesi ve rekabet edebilir niteliklerin gerek ülke içinde gerek küresel anlamda duyurulması konusunda iletişim stratejik olarak yürütülmelidir.
Özet (Çeviri)
Both affecting and affected by several fields such as geography, territory, country, type of government, economy, culture, art, and technology and human resources it owns and produces where it is located, Higher Education can be considered as an industry providing qualified workforce.Today, knowledge is constantly renewing itself, and renewed knowledge is being transformed into daily life. In regard to higher education, catching up with and directing the era through academic point of view requires strategically correct communication.Upon the concept of third generation university, mobility, inter-disciplinary interaction and industrial cooperation have constantly been developing. At this stage, any higher education improving its quality and creating material sources and achieving a more dynamic structure is to reflect the knowledge, present value of its academic personnel and graduate human resources by use of strategic communication methods in the best way. In addition to these, higher education is to be example where the data about current and likely to occur global developments are processed in the best and the fastest manner and thus display efficiency in terms of use of sources.In this study, the methods applied at present including analysis of the current situation to the determination of the targeted level and to characteristics needed for targeted position and the characteristics to be changed as well as analysis and insights have been studied based on the current situational analysis in respect to strategic communication method. Additionally, the activities and approaches conducted at Atılım University have also been analyzed as case studies. The study has been conducted in the integrity of theory and practice.Communication should be carried out strategically in order to prevent source loss mainly time loss arising out of lack of communication during activities performed internally, and announce the qualifications of competitiveness both in nationwide and worldwide.