Hizmet ticareti ve ekonomik büyüme ilişkisi: Bir Panel veri analizi
The relation between service trade and economic growth: Panel data analysis
  1. Tez No: 277386
  2. Yazar: HAVANUR ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ÇEŞTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hizmet ticaretinin gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerin büyüme ve gelişmeleri üzerinde etkisinin artması, son dönemlerde bu konuya olan ilgiyi arttırmıştır. Hizmet ticaretinin büyüme üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalarda genellikle; teknolojik gelişme ve buna bağlı olarak artan ticaretin büyümeyi olumlu yönde etkilediği vurgulanmıştır. Yapılan çalışmalarda genel olarak tek bir ülkenin seçildiği ve hizmet ticaretinde meydana gelen değişmelerin incelendiği görülmektedir. Bu çalışmada ise hizmet ticaretinin büyüme üzerindeki etkisini incelemek için; Genel Ülke Grubu, Gelişmiş Ülke Grubu, Az Gelişmiş Ülke Grubu, Asya Ülke Grubu, Güney Amerika Ülke Grubu olmak üzere beş ülke grubu seçilmiş, hizmet ticaretinin yarattığı etki ülke grupları arasında karşılaştırma yapılarak değerlendirilmiştir.Hizmet ticaretinin büyüme üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla, seçilmiş ülke gruplarında hizmet ticaretiyle birlikte büyümeyi etkileyen kamu harcamaları ve yatırım gibi değişkenlerden oluşan bir ekonometrik model kurulmuştur. Modelde tüm gruplar için 1980-2007 dönemi verileri kullanılarak panel veri analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; seçilen ülke gruplarında hizmet ticaretinin teoriye uygun şekilde büyüme üzerinde olumlu etkisi olduğu ve bu etkinin seçilen gruplardaki ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The rise of the effects of service trade on economic growth of both developed and developing countries increases the interest on this issue nowadays. Generally studies that examine the effects of service trade on economic growth emphasize that, technological progress lead to increase trade which inturn affects economic growth positively. In the prerious studies generally one country is chosen and the fluctuations on service trade are examined. However in this study 5 country groups (General Country Group, Developed Country Group, Developing Country Group, Asian Country Group and South American Country Group) are chosen and the effect of service trade are evaluated by comparing among country groups.To assert the effect of invisible service trade on economic growth, an econometric model that includes the variables of government expenditure and investment is develop. This model does an analysis of panel data using 1980-2007 data set for all country groups. According to the result of the analysis, there is a positive effect of service trade on economic growth convenient to the theory in all chosen country groups, and this effect differs according to chosen country groups because of the different development levels.