1980-1990 yılları arasında Türkiye'de mealcilik akımı
Between 1980-1990 years the movement of mealcilik in Turkey
- Tez No: 277444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM HAKKI İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemizde yapılan Mezhepler Tarihi çalışmalarında genellikle ilk dönem İslam mezheplerinin ele alındığı ve literatürdeki adıyla Yeni Dini Hareketler ihmal edildiği görülmektedir. Bu noktadan hareketle, biz de tezimizde ihmal edilen bir konuyu 1980'lerde belirgin bir şekilde ortaya çıkan Mealcilik akımını Kalem Dergisi bağlamında ele aldık. Tezimizde önce çok genel hatlarıyla modern dönemde ortaya çıkan ıslah ya da tecdit hareketleri ele alınmıştır. İkinci olarak görüşleri ?Kur'an bize yeter? diye özetlenebilecek hareketler ve özellikle mealcilik akımı incelenmiştir. Son bölümde ise tezimizin esasını oluşturan Türkiye'de mealcilik akımı Kalem Dergisi bağlamında yapısal incelemeye tabii tutulmuştur. Kalem Dergisi'nden hareketle Mealcilerin savundukları fikirler ve Mehmet Soyalan gibi bu fikirleri savunan kişilerin fikir dünyası eleştirel bir gözle analiz edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER:Islah, tecdit, Mealcilik Akımı, Kalem Dergisi, Mehmet Soyalan
Özet (Çeviri)
In the studies carried out in the field of Islamic heresiography, one can easily realizes that the area of New Religious Movements is generally neglected. Therefore, in our study, we will try to analyze such an issue, namely the Mealcilik Movement, a current which emerged in 1980?s in Turkey and its followers gathered around the perodical Kalem Dergisi. First, we will deal with, in general, the issue of ıslah/tajdid (reform) which emerged in modern era. Secondly, we analyzed the movements whose ideas can be summarized as ?sola scriptura? (The Scripture only or The scriture is enough as a source). The followers of Mealcilik Movement are categorized among the latter. Thirdly, in the context of Kalem Dergisi, the major publication of the movement, is structurally analyzed. In this chapter, the content of the articles in this periodical and the worldview of its authors are scrutinized.KEYWORDS:Islah, tajdid , The Movement of Mealcilik, Kalem Dergisi, Mehmet Soyalan