Harezm Türkçesinde birleşik fiiller ve durum ekli tamlayıcıları
Compound verbs in Harezm Turkish and their complements
  1. Tez No: 277448
  2. Yazar: NESRİN ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Yüksek lisans tezi olan bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türk dilinde birleşik fiiler, tanım ve sınıflandırılması; Harezm Türkçesinde hal ekleri ve taranan eserler hakkında kısa bilgi yer almaktadır. İkinci bölümde Harezm dönemi eserlerinden taranarak elde edilen birleşik fiillerin durum ekli tamlayıcıları ve alındıkları örnek cümlelerle birlikte alfabetik sıralanışı bulunmaktadır. Üçüncü bölüm ise sonuç bölümüdür. Bu bölümde bazı çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis of this study consists of three parts. In the first part of compound verbs in Turkish language, definitions and classifications; Harezm Turkish state in the attachments and include brief information about the scanned objects. Harezm period in the second part of compound verbs derived from the works are scanned and attached to the status of their case and received sentences with phrases users are sorted alphabetically. The third section is the concluding section. In this section, some conclusions were made.