Harezm ve Kıpçak Türkçesinde birleşik fiiller
The complex verbs in Harezm and Kıpcak language
  1. Tez No: 117984
  2. Yazar: MUHAMMED EZZAT GHAZY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 495
Özet
Bu çalışmada 'Harezm ve Kıpçak Türkçesindeki Birleşik fiiller' ele alınmıştır. Herezm ye Kıpçak Türkçesi, Karahanlıcadan Çağatayca'ya geçiş dili olarak, dil tarihi açısından büyük önem taşır. Dolayısıyla bu dönemdeki birleşik fiillerin incelenmesi önceki ve sonraki dönemler ile mukayese için önemlidir. Çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte tezde kullanılan Harezm ve Kığçak Türkçesiyle yazılan eserler ile birleşik fiiller hakkında ortaya konulan görüşlere yer verilmiştir. Birinci bölümde Harezm Türkçesinde Birleşik fiiller ana başlığı altında, Bir tarafı isim bir tarafı fiil olanlar ve iki tarafı fiil olanlar olmak üzere iki alk başlık olarak ele alınmıştır, eserlerden çıkarılmış olan birleşik fiiller bir tarafı isim bir tarafı fiil olanlar başlığı altında, Asılı yardımcı fiillerle yapılanlar ve geçici yardımcı fiillerle yapılanlar olmak üzere iki başlık altında tasnif edilmiştir. Fiil+Fiil başlığı altında ise kaynaklardan çıkarılmış olan birleşik fiiller: -Yeterlik ifade eden birleşik fiiller. -Sürerlik ifade eden birleşik fiiller. -Tezlik ifade eden birleşik fiiller. -Başlama ifade eden birleşik fiiller. -Yaklaşma ifade eden birleşik fiiller olmak üzere beş ayrı başlık altında ele alınmıştır. İkinci bölümde Kıpçak Türkçesinde Birleşik Fiiller ana başlığı altında, Bir tarafı isim bir tarafı fiil olanlar ve iki tarafı fiil olanlar olmak üzere iki alt başlık olarak ele alınmıştır, kaynaklardan çıkarılmış olan birleşik fiiller bir tarafı isim bir tarafı fiil olanlar başlığı altında, Asılı yardımcı fiillerle yapılanlar ve geçici yardımcı fiillerle yapılanlar olmak üzere iki başlık altında tasnif edilmiştir. Fiill+Fiill başlığı altında ise kaynaklardan çıkarılmış olan birleşik fiiller: -Yeterlik ifaden eden birleşik filler. -Sürerlik ifade eden birleşik fiiller.Tezlik ifade eden birleşik fiiller. -Başlama ifade eden birleşik fiiller. -Yaklaşma ifade eden birleşik fiiller, olmak üzere beş ayrı başlık altında ele alınmıştır. Son olarak Sonuç kısmında çalışmanın sonunda çıkmış olan sonuçlar zikredilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this desertion is one of most important studies in Turkish language history, takes consideration one stage of Turkish language modernization stages. This study consisted of three main parts: the fist is introduction where three main subjects were discussed; the first is Harezm and Harezm Turkish language, where small hint of the Harezm and Harezm people history in addition to the place where they lived in. After that I took in consideration some of the tarsiers which written by this language and which in relation with my study. Also the Harezm language phonetics. The second was Kipechak and Kipechak Turkish language, where small hint of the Kipechak and Memluk Kipechak state, more over Memluk Kipechak trasier in addition to the place where they lived in. After that I took in Consideration some of the Literature which by this Laguage and whichin relation with my study. Also the Kipechak language phonetics. The third was the complex verbs, definitions and language specialists belief in this subjecTürkçe The second part is the first chapter under the tittle of“The complex verbs in Harezm language”where two sub-main sebjects were taken in consideration, the first was the comlex verb which consists of nouns and verbs, also under this tittle there were two kinds of verbs the first is the original auxiliary verbs and the second the temporary auxiliary verbs. The second was the complex verb, which consists of verb and verb, which called the descriptive verbs. The third was under the tittle“The complex verbs in Kipechak language”where two sub-main subjects were taken in consideration, the first was the complex verb which consists of verbs and nouns, also under this tittle there were two kinds of verbs the first is the original auxiliary verb and the second the temporary auxiliary verbs. The second was the complex verb, which consists of and verb, which called the descriptive verbs. After that the results which observed from this study presented.