XIX. yüzyıldan bir Osmanlı seyahatnamesi: Seyahat-i Asmai (metin inceleme)
An Ottoman travel narrative from 19th century: Seyahat-i Asmai (text analysis)
- Tez No: 277549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAKİ ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmanın esasını Asmaî'nin (Yusuf Samih) Seyahat-i Asmaî adlı seyahatnamesinin latin harflerine çevirimi teşkil etmektedir. Ancak daha önce Seyahat-i Asmaî'nin bir seyahatname olması münasebetiyle edebiyat-seyahat ilişkisi ile Türk edebiyatında Avrupa merkezli seyahat eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra seyahatname; Şehirler, Tarihi Binalar, Sokak ve Bahçeler; Seyahat Vasıtaları; Aile ve Kadın; Din ve Medeniyet; Dil ve Güzel Sanatlar; Yeme İçme Kültürü; Âdetler, Gelenekler, Batıl İnançlar; Tanıdığı Yeni İnsanlar ve Gündelik Hayat alt başlıkları altında kısaca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The transliteration of the travel writing entitled“Seyahat-i Asmaî ”by Asmaî (Yusuf Samih) into latin alphabet constitutes the main part of this study. However, as the above-mentioned work is an example of travel literature, this study starts with a preliminary which deals with the inter-relationship between literature and travel, including an informative part on the Europe centered travel writing in Turkish Literature. Afterwards, the genre 'travel writing' is briefly analysed under the following subtitles: Cities, Historical Buildings, Streets and Gardens; Travel Vehicles; Family and Women; Religion and Civilization; Language and Fine Arts; Culinary Culture; Traditions, Superstitions, New Acquaintances and Everyday Life.