Falih Rıfkı Atay'ın Ateş ve Güneş adlı eseri (gramer-inceleme-metin-dizin)
Falih Rifkı Atay's work 'Fire and Sun' (grammar-analysis-text-index)
  1. Tez No: 277552
  2. Yazar: ZEHRA KARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜRSOY NASKALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 586
Özet
Bu çalışma Falih Rıfkı Atay'ın 1918 yılında ?Halk Kitaphanesi? tarafından Osmanlı Türkçesiyle yayınlanmış ?Ateş ve Güneş? adlı anı kitabı temel alınarak hazırlanmıştır.Dört bölümden oluşan çalışmanın ?Giriş? bölümünde Ateş ve Güneş adlı eserin yazarı ?Falih Rıfkı Atay'ın Yaşam Öyküsü? ve ?Falih Rıfkı Atay'ın Dil Anlayışı ve Dil İnkılâbındaki Çalışmaları? hakkında bilgi verilmiştir. ?Gramer-İnceleme? bölümünde ?Birleşik Fiiller?, ?Yardımcı Fiiller? hakkında bilgi verilmiş, ?Ateş ve Güneş? kitabındaki Yardımcı Fiiller? çalışmaya konu olan Ateş ve Güneş adlı kitaptan örnekler alınarak incelenmiş, metnimizde bulunmayan yardımcı fiiller de tespit edilmiştir. Arap alfabesindeki bu kitap, ?Metin? bölümünde Latin alfabesine çevrilmiştir. Çeviride günümüz imlası esas alınmıştır. ?Dizin? iki bölümde çalışılmış olup, birinci bölümde kitapta geçen bütün kelimeler Latin alfabesine göre sıralanmış ve günümüz Türkiye Türkçesi karşılıkları verilerek metne dayalı sözlük hazırlanmıştır. İkinci bölümde ?Söz Varlığı Tanımı, Kapsamı?, ?Türkçenin Söz Varlığının Özellikleri?, ?Söz Varlığı Sıklık ilişkisi? anlatılmış, ?J. E. Pierce'nin Türkçedeki Sıklık Dizgesi Tablosu? verilmiş, ?Ateş ve Güneş'in Sıklık Dizini? bu tabloyla karşılaştırılarak Tablo yapılmıştır. Daha sonra ?Ateş ve Güneş? kitabındaki tüm kelimelerin sıklık dizini verilmiştir.Çalışmamızın önemi, Falih Rıfkı Atay'ın ?Ateş ve Güneş? adlı eserinin ilk defa Latin alfabesine aktarımı, ilk metin sözlüğünün hazırlanması, Falih Rıfkı Atay'ın ilk eserinde ilk defa yardımcı fiillerin tespiti yapılarak gramerinin çalışılması, Falih Rıfkı Atay'ın ilk eserinde kelimelerin sıklık diziniyle gösterilmesi ve J. E. Pierce'nin tablosuyla karşılaştırılarak tablosunun yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
This work was prepared using articles from Falih Rıfkı Atay?s book, ?Ateş ve Güneş? which was published by Halk Kitaphanesi in 1918.İn introduction part of book consisting of four parts, the information about the writer of ?Ateş ve Güneş?, Falih Rıfkı Atay?s life story and Falih Rıfkı Atay?s linguistic comprehension and languagu reform studies are acknowledged. İn the Gramer Review part, compound verbs and helping verbs are stated. Besides in the book ?Ateş ve Güneş?it is revised through the examples from the book ?Ateş ve Güneş? which deals with helping verb. Consequently, the helping verbs that do not exist in our texts are determined. The book in Arabic alphabet in to Latin. The translation is based on current punctuation rules. İndex was studied in two parts. İn the first part all the words which are in the book are arranged acording to Latin alphabet and a dictionary is based on current Turkish language. İn the second part ?Description, comprise of vocabulary?, ?Turkish vocabulary?s features? and ?vocabulary?s frekans? are told, it is given that J. E. Pierce?s Turkish vocabulary?s frekans chart. The frekans line of Ateş ve Güneş is compared to the this chart and a new chart is created, following this, all the words for frekans line in the book are stated.The importance of our study grounds on the translation of Ateş ve güneş in to Latin Alphabet fort he first time, the preparation of first text dictionary. The study of gramer by determining the helping verbs in the book of Falih Rıfkı Atay fort he first time. Demostration of words frekans line in the first book and compration with the chart of J. E. Pierce.