Zunun Kadiri'nin hikâyeleri: Giriş, metin, dizin ve tıpkıbasım
Zunun Kadiri'nin hikâyeleri: Giriş, metin, dizin ve tıpkıbasım
  1. Tez No: 277553
  2. Yazar: ALONUR AKHMEDOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Tez konusu çağdaş Uygur Türk edebiyatının önemli şahsiyetlerinden Zunun Kadiri'nin ?Muellimniñ ?éti?, ?Rodupay?, ?Perman?, ?Küçükke Hucum?, ?İkki Barmı?ım Bilen?, ?Ma?dur Ketkende?, ?Çénı?ış?, ve ?Guman? adlı sekiz hikâyesi üzerinde yapılan giriş, metin, dizin çalışmasıdır.Çalışmanın giriş bölümünde yazarın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Metnin imla ve dil özellikleri incelenmiştir.Metin bölümünde, hikâyelerin transkripsiyonu yapılmıştır. Transkripsiyonlu metinde noktalama işaretleri kullanılmış, satır başı konulmuştur.Dizin bölümünde, transkripsiyonlu metinde bulunan kelime ve kelime gruplarıanlamlandırılmıştır. Kelimeler anlamlandırılırken metindeki anlam esas alınmıştır. Bu bölümlerden sonra eserin Arap harfli metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the introduction, the text and the index of eight stories by one of the most important figures of Uighur Turkic Literature Zunun Kadiri. The introduction part of the study provides information about the writer?s life, his literary personality and his works. Also in this part the language structure has been analysed. In the text part the transcription of the stories has been given. Punctuation has been used and a number has been given to every line in the transcribed textes. In the index, the words and the word groups in the transcribed passages have been interpreted into modern Turkish. While translating the words in the passages the contextual meaning was taken into consideration. Following this part, the copy of the stories written with Arabic letters has been given.