Zunun Kadiri, Gunçem (metin-inceleme-dizin)
Zunun Kadiri, Gunçem (text-analysis-index)
- Tez No: 96134
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT KAŞGARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 763
Özet
ÖZET Tez konusu çağdaş Uygur Türk edebiyatının önemli şahsiyetlerinden Zunun Kadiri'nin“Gunçem”adlı eseri üzerinde yapılan - Metin-İnceleme-Dizin çalışmasıdır. Çalışmanın giriş bölümünde, Doğu Türkistan'ın bugünkü durumu, nüfusu ve coğrafi konumu belirtildikten sonra, çağdaş Uygur Türk edebiyatının şekillenişi ve önemli bazı şahsiyetleri eserleriyle birlikte sıralanmıştır. Girişin sonunda da yazarın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. Metin bölümünde, Arap alfabesiyle yazılmış olan“Gunçem”adlı eserin transkripyonu yapılmıştır. Tezin inceleme bölümü, ses, şekil ve cümle bilgisi ana başlıkları altında oluşturulmuştur. Ses bilgisinde, Türkçe kelimelerle, yabancı kelimelerin ses hadiseleri incelenirken iki farklı karşılaştırma usulü izlenmiştir. Türkçe kelimeler özellikle eski Uygur Türkçesi'ndeki şekilleriyle, yabancı kelimelerse aslî yapılarıyla mukayese edilmiştir. Şekil bilgisi kısmında, isim, sıfat, zamir, zarf, fiil ve edatlar sınıflandırılarak incelenmiştir. Cümle bilgisinde ise Uygur Türkçesi'ndeki cümle çeşitleri belirtilmiştir. Dizin bölümünde, isim ve fiil ekleri, ilmî araştırmalarda uygulanan kurallar çerçevesinde sıralanmıştır. Çalışma sırasında faydalanılan eserler kaynakça başlığı altında toplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Zunun Kadiri Gunçem Metin İnceleme Dizin
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study is a Text, Analysis (Grammatica) and Index study on Zunun Kadiri' s work of art“Ğunçem”. Zunun Kadiri is one of the distinguished personages of Modern Uygur Turkish Literature. In the introduction chapter the present state of east Türkistan its population and geographical location are presented and with the help of these data the formation of modern Uygur Turkish literature and some important personages of it with their works of art are given in an arranged order. In addition to these, at the end of the introduction chapter information about the life and the works of art of the writer are given. In the Text chapter the transcription of“Ğunçem”, which was written in Arabic is made. The research chapter consists of main headings such as ; Morphology, Phonology and Syntax - in Phonology while studying the phonological features of Turkish and foreign words two different comparison methods are followed. Turkish words especially with their ancient Uygur Turkish forms are compared. In the Syntax part nouns, adjectives, pronouns, adverbs, verbs and prepositions are classified and afterwards examined. In this part various sentence types of Uygur Turkish are stated. In the index the noun and verb inflections are arranged in order according to the rules applied in the scientific research. The sources used in this study are compiled under the heading of Bibliography. Key words : Zunun Kadiri Ğunçem Text Analysis (Grammatica) Index