Punica granatum Spp. (Hicaz narı)'den elde edilen nar ekşisinin Stenotrophomonas maltophilia üzerine etkisi ve nar atıklarının biyolojik aktivitesi
Effect of sour pomegranate sauce held from Punica granatum Spp. (Hicaz pomegranate) on Stenotrophomonas maltophilia and biological activity of pomegranate waste
  1. Tez No: 561619
  2. Yazar: AYDIN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Hicaz narından iki farklı formülasyon ile üretilmiş olan nar ekşisi örneklerinin, Stenotrophomonas maltophilia üzerine antimikrobiyal etkisi ve nar atıklarından (kabuk, zar ve çekirdek) elde edilen ekstraktlarının biyolojik aktiviteleri araştırılmıştır. Bu amaçla geleneksel yöntemlerle limon suyu ilaveli ve ilavesiz olacak şekilde 2 grup nar ekşisi üretilmiştir. Ayrıca limon suyunun tek başına antimikrobiyal etkinliği de değerlendirilmiştir. Nar ekşisi ve limon suyu örneklerinden farklı inokulüm miktarlarında ve konsantrasyonlarda numuneler hazırlanmış ve S. maltophilia üzerine etkileri disk difüzyon metoduna göre değerlendirilmiştir. Nar atıklarından farklı koşullarda elde edilen ekstraktların antioksidan aktiviteleri ve DNA koruyucu etkileri de belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında üretilen örnekler 3 tekrarlı olacak şekilde analize alınmıştır. Antimikrobiyal aktivitenin tespiti için yapılan analizler sonucunda elde edilen zon çapı ölçümleri 7,33±0,58 mm ile 22,83±0,76 mm arasında değişmektedir. Bu sonuçlar dikkate alındığında uygulanan doz ile doğru orantılı olacak şekilde tüm nar ekşisi ve limon suyu örneklerinin S. maltophilia üzerine antimikrobiyal etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. İlaveten, limon suyu ve nar ekşisinin birlikte kullanımının antimikrobiyal etkiyi dikkate değer şekilde artırdığı görülmüştür. Antioksidan aktivite tayini için yapılan test sonuçlarına göre, en yüksek antioksidan aktiviteye sahip örneklerin zardan elde edilen ekstraktlar olduğu, ancak tüm ekstraktların“çok iyi”seviyede (>2 mmol troloks equiv/L) antioksidan içerdiği görülmüştür. DNA koruyucu aktivitenin belirlenmesi için yapılan test sonucunda kullanılan ekstraktların sınırlı düzeyde de olsa DNA koruyucu etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre nar ekşisinin doğal bir antimikrobiyal ajan olarak, gıda, farmakoloji ve klinik mikrobiyoloji açısından kullanım potansiyelinin yüksek olduğu; ilaveten nar atıklarının da antioksidan ve DNA koruyuculuğu açısından değerli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial effect of sour pomegranate sauce samples produced from Hicaz pomegranate with two different formulations on Stenotrophomonas maltophilia and biological activities of extracts obtained from pomegranate waste (peel, membrane and seed) were investigated. For this purpose, two groups of sour pomegranate sauce were produced with and without the addition of lemon juice by traditional methods. The antimicrobial efficacy of lemon juice alone was also evaluated. Samples were prepared in different amounts and concentrations from sour pomegranate sauce and lemon juice samples and their effects on S. maltophilia were evaluated according to disc diffusion method. Antioxidant activities and DNA protective effects of extracts obtained from pomegranate wastes under different conditions were also determined. The samples produced in this thesis were analyzed in 3 replicates. The zone diameter measurements for determination of antimicrobial activity ranged from 7.33 ± 0.58 mm to 22.83 ± 0.76 mm. When these results are considered, it is determined that all sour pomegranate sauce and lemon juice samples have antimicrobial effect on S. maltophilia correlated with the dose administered. In addition, the combination of lemon juice and sour pomegranate sauce significantly increase the antimicrobial effect. According to the test results for the determination of antioxidant activity, it was found that the samples with the highest antioxidant activity were extracts from the membrane, but all extracts contained“very good”level (> 2 mmol trolox equiv / L) antioxidants. As a result of the test performed to determine the DNA protective activity, it was determined that the extracts used had a DNA protective effect, albeit to a limited extent. According to these results, sour pomegranate sauce as a natural antimicrobial agent has potential in food industry, pharmacology and clinical microbiology. In addition, pomegranate wastes are also valuable in terms of antioxidant and DNA protection.