Psychological problems of prisoners on the bases of their upon-release future expectations and personality characteristics: The importance of being parent and time left before release
Tahliye sonrası gelecek beklentileri ve kişilik özellikleri temelinde hükümlülerin psikolojik sorunları: Ebeveyn olmanın ve tahliyeye kalan sürenin önemi
- Tez No: 277636
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, hükümlülerin tahliye sonrası gelecek beklentilerine ilişkin bir ölçüm elde etmek ve bu beklentilerle hükümlülerin psikolojik yakınmaları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bundan başka, ebeveyn olmanın ve tahliyeye kalan sürenin tahliye sonrası gelecek beklentileri ve psikolojik sorunları üzerindeki etkilerinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle bir Tahliye Sonrası Gelecek Beklentileri Ölçeği geliştirilmiş ve üç faktörlü bir yapı görülmüştür. Ölçek geçerlik ve güvenirliği bakımından da incelenmiştir. Ölçüt-bağımlı geçerlik incelemesi Pozitif-Negatif Duygu Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği ve Umutsuzluk Ölçeği kullanılarak yapılmıştır. Daha sonra çalışmanın amaçları doğrultusunda öncelikle yaş, cinsiyet, ebeveyn olma durumu, tahliyeye kalan süre, Temel Kişilik Özellikleri ve Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği'nden alınan puanlar bağımsız değişkenler, Tahliye Sonrası Gelecek Beklentileri Ölçeği'nin faktörleri bağımlı değişken alınarak regresyon analizi yapılmıştır. İkinci bir regresyon analizi daha yapılmış ve bu analizde ilk analizde kullanılan bağımsız değişkenleri ile Tahliye Sonrası Gelecek Beklentileri Ölçeği'nin faktörleri bağımsız değişken, depresyon, sürekli kaygı ve umutsuzluk bağımlı değişken alınmıştır. Sonuçlar, hükümlülerin gelecek beklentileri ya da psikolojik sorunları üzerinde ebeveyn olma durumu ve tahliyeye kalan süreye ait belirgin bir etki göstermemiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiye ilişkin sonuçlar tartışılmıştır. Çalışma, 96 kadın ve 84 erkek hükümlü ile yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to obtain an estimate of Upon-Release Future Expectations of prisoners, and to examine the associations between these expectations and prisoners? psychological problems. In addition, the effect of being parent, and of time left before release on Upon-Release Future Expectations of prisoners and their psychological problems were aimed to be examined. For these purposes, firstly, Upon-Release Future Expectations Scale was developed, and its reliability was investigated. Positive-Negative Affect Scale, Beck Depression Scale, the Trait Form of State-Trait Anxiety Inventory, and Hopelessness Scale were used to test its criterion-related validity. Then, in order to reveal the associations between the variables, two sets of regression analyses were conducted. In the first regression analysis, age, gender, time left before release, parental status (i.e., being a parent or not), and scores of Rosenbaum?s Learned Resourcefulness Scale and Basic Personality Traits Inventory were used as independent variables, and revealed factors of Upon-Release Future Expectations (i.e., Future Conditions, Perceived Risks, and Confidence in Coping) were entered as dependent variables. In the second regression analysis, besides the independent variables of the first analysis, factors of Upon-Release Future Expectations were used as independent variables, and depression, trait anxiety, and hopelessness scores were entered as dependent variables. The results did not reveal a main effect for time left before release and parental status. Both the significant associations and the insignificant associations between the dependent and the independent variables were discussed. The study was conducted with 96 female and 84 male prisoners.