Structure and process: Prospects for theories of cognitive science
Yapı ve süreç: Bilişsel bilimler teorilerine ilişkin öngörüler
  1. Tez No: 277643
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilişsel fenomenlerin açıklaması için, bilişsel bilimler teorilerinin modellerinde farklı sistem betimlemeleri önerilir. Bir görüşe göre bunlar bağdaşmayan rakip teorilerdir. Görüş, farklı perspektiflerden teorisyen ve felsefecilerce savunulmuş ve hepsi bilişin en uygun kavranışının kendi savundukları teorinin sağladığı kavrayış olduğunu iddia etmiştir. Diğer görüş ise bu teorilerin bağdaşırlığı üzerinde ısrar eder. Burada da savunulan bu görüşe göre bu farklı teoriler sadece bağdaşır değil, aynı zamanda tamamlayıcıdır. Bu teoriler arasındaki işbirliği ve bu teorilerin sağladığı kavrayışların entegre olması bilişi tam olarak anlayabilmek için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Different theories of cognitive science propose different system descriptions in their models for the explanation of cognitive phenomena. According to one view, they are incompatible and competing theories. The view is defended by theorists and philosophers from different perspectives and they all claim that the proper conception of cognition is the conception provided by the theory which they advocate. The other view, on the other hand, insists on the compatibility of those theories. According to this view which is also defended here, these different theories are not only compatible, but also they are complementary. The cooperation of these theories and integration of the conceptions provided by these theories are needed to have a full account of cognition.