State, property owners and barter system in conservation field
Koruma alanında devlet, mülk sahipleri ve takas sistemi
- Tez No: 277644
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Siyasal, ekonomik ve toplumsal alanların çelişki ve eşitsizliklerini göz ardı ederek geliştirilen bir koruma anlayışı, tarihi ve doğal değerlerin korunması amacını gerçekleştiremediği gibi, mülkiyet ilişkileri-koruma alanı, toplumsal adalet?koruma alanı ilişkilerinde çelişkilere ve korunması amaçlanan alanda mülk sahipleri-devlet ilişkilerinde ise gerilimlere yol açmaktadır.Korunması gereken alanların kamu mülkiyetine geçmesi seçeneği ve mülk sahiplerinin mülkiyet haklarının kısıtlanmasından doğan sorunları çözme aracı olarak gerekçelendirilen `takas' sistemi, yasal düzenlemeler ile uygulama pratikleri arasındaki çelişkiler nedeniyle bir yandan disfonksiyonel hale gelmekte, ekonomik ve politik spekülatif baskılara açıklık durumuna tepki olarak rant üretme aracı olarak kullanılabilmekte; diğer yandan ise toplumsal eşitsizliklere duyarlı bir sistem olarak mülk sahiplerinin güçsüzlük durumunu derinleştirmekte ve koruma alanı ? devlet ? mülk sahipleri arasında gerilimler yaratmakta; böylece gerekçelendirilen amacı gerçekleştirememiş olmaktadır.Çalışmanın odak noktasını oluşturan bu tespitler, bir koruma aracı ve koruma amacını gerçekleştirirken ortaya çıkan eşitsizlikleri çözme aracı olarak gerekçelendirilen `takas' sisteminde, dolayısı ile de koruma alanında politikaların yeniden kurgulanması gerekliliğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
A conservation approach developed without considering the conflicts and inequalities of political, economic and social fields can not achieve that purpose of conservation of historical and cultural values as well as engendering conflicts within relations of property relations-conservation field, social justice-conservation field and tensions between relations of property owners in areas planned to be conserved ? and- state.Justified as a preference of transferring from private to public ownership of the areas those should be conserved and as a tool for solution of problems arising from restrictions on property rights of property owners, the `barter? system, on the one hand is becoming dysfunctional because of the contradictions between legal regulations and implementation practices, is used as a tool for production rents in reaction to the vulnerability to economic and political speculative pressures; on the other hand as being a sensitive system to inequalities in society, it deepens the disadvantageous state of property owners and produces tensions between conservation field-property owners-and-state; accordingly the justified purpose can not be realized.These findings constituting the focus of the study, verifies the necessity to reproduce the policies at `barter? system, justified as a conservation tool and a tool to solve the inequality problems produced while performing the conservation aim, and policies of conservation field as well.