Gothic elements in sir Arthur Conan Doyle's Sherlock Holmes stories
Conan Doyle'un Sherlock Holmes hikayelerinde gotik öğeler
- Tez No: 277645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin amacı, Conan Doyle'un Sherlock Holmes hikayelerindeki Gotik öğelerin kullanımını incelemektir. Tez, Gotik ve dedektif kurgularının genel bir değerlendirmesiyle başlar; Victoria döneminin sonlarına doğru yayınlanan Gothic romanlara ve dedektif hikayelerinin gelişmesinde önemli rol oynayan Poe, Dickens ve Collins gibi yazarların eserlerine değinir. Böylece Sherlock Holmes hikayelerindeki Gotik öğelerin varlığının, dönemin yazın modasının bir parçası, hatta bir sonucu olduğu ortaya çıkar. Tez bundan sonra Gotik öğelerin kullanımı açısından öne çıkan Holmes hikayelerini dehşet, korku ve doğaüstü yönleriyle analiz eder. Ayrıca, Sherlock Holmes karakterinin Gotik eserlerde çok sık yer alan Byronik kahramana benzerlikleri de incelenir. Sonuç olarak bu çalışma, Gotik öğelerin Sherlock Holmes hikayelerine iki şekilde katkıda bulunduğunu gösterir. İlk olarak Gotik öğeler, yan karakterlerin, mekanların ve atmosferin tasvirine etki eder ve böylece Doyle'un hem gerilimli hem de şaşırtıcı hikayeler yazmasına olanak sağlar. İkinci olarak ise, Holmes karakterinin kendisine katkıda bulunarak Doyle'un dikkat çekici biçimde akılda kalan bir dedektif karakteri yaratmasını mümkün kılar.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the use of Gothic elements in Sir Arthur Conan Doyle?s Sherlock Holmes stories. It begins with an overview of Gothic and detective fiction, pointing out the Gothic novels published in the late Victorian period, and referring to the Gothic influence on Poe, Dickens, and Collins who are important writers in the development of detective fiction. In this way, it is revealed that the presence of Gothic elements in the Sherlock Holmes stories is part of the writing fashion of the era. The thesis then analyses the Holmes stories which present significant Gothic elements in terms of terror, horror and the supernatural. In addition, it examines the whole Holmes canon in an endeavour to find out the Sherlock Holmes character?s similarity to the Byronic hero who often appears in Gothic fiction. As a result, this study shows that Gothic elements contribute to the Sherlock Holmes stories in two ways. Firstly, they add to the depiction of minor characters, the setting, and the atmosphere of these stories. Secondly, they manifest themselves in the portrayal of the character of Holmes himself. Thus, the use of Gothic elements enables Doyle to create suspenseful and surprising stories with a strikingly memorable detective figure.