Making the ?heart? of Russian territorialization: Railways and Moscow railway stations
Rus yurtlaştırmasının ?kalbi?nin inşası: Demiryolları ve Moskova tren istasyonları
- Tez No: 277646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. T. ELVAN ALTAN ERGUT, YRD. DOÇ. DR. NAMIK GÜNAY ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, endüstrileşen bir imparatorluğun başkentinin inşasında demiryollarının ve tren istasyonlarının rolünü ?yurtlaştırma? kavramı ile ilişkili olarak araştırmaktadır. Örnek çalışma, ülkenin economik, siyasi, toplumsal ve kültürel yapısının oluşumunda coğrafi etmenlerin belirgin bir yerinin olduğu Rusya'dır; odaklanılan araştırma konusu ise, gelişmiş bir demiryolu sistemi ile yurt sathına bağlanarak bu yapının merkezi işlevini gören Moskova kentidir.Ruslar ve beraberindeki uluslar tarafından Avrasya kıtasında tekrar ve tekar gerçekleştirilen ?yurtlaştırma?, ?yeniden-yurtlaştırma? ve ?yersizyurtsuzlaştırma? süreçleri bu çalışmanın mekansal arkaplanını oluşturmaktadır. Yurtsallığın kontrol merkezi işlevi gören başkentin yapılı çevresi ile insan yurtsallığının ülke boyunca ve başkent içerisinde nasıl ilişkilendiği araştırılan temel konulardır.Bu bağlamda endüstri çağında demiryolları yurtlaştırma açısından yeni bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Rus demiryolları ve mimari ifadesi olarak Moskova tren istasyonları 19. yüzyılın ortalarından itibaren enduüstrileşen Rusya'nın yurtsal biçimlenmesindeki konumları açısından incelenmektedir. Tarihi ve kültürel olduğu kadar endüstriyel olarak da öne çıkan bir merkez olan Moskova ülke hızlı bir şekilde demiryolu ağı ve tren istasyonları inşaası ile tanışırken başkent değildi. Bu çalışmada Moskova'nın başkent olarak yükselişinin Rus demiryolu ağının merkezinde bulunması ile ilişkili olduğu iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the role of railways and railway stations in the construction of the capital city of an industrial empire with reference to the concept of ?territorialization.? The main case is Russia, where the geographical factors are prominent in the creation of the economic, political, social and cultural structure of the country; and the focus of analysis is the city of Moscow, which acted as the center of this structure as connected to its territory by a developed system of railways.The continuous processes of ?territorialization?, ?deterritorialization? and ?reterritorialization? of the Eurasian continent by Russians and the associated nations form the basic spatial backstage of this study. The built environment as basically materialized in the capital city, which serves as the control center of territoriality, and the way how human territoriality in the country and within the capital city are interrelated, are the key issues to be investigated.In this context railways emerged as new media for territorialization in the age of industry. In this study the Russian railways and the Moscow railway stations are analyzed in their positions in the territorial configuration of industrial Russia form the mid-nineteenth century onwards. Moscow as a leading industrial as well as historical and cultural center, was not the capital city when the country introduced the rapid construction of railway network and station buildings. In this study it is claimed that the rise of Moscow to become the capital city is, thus, related with its becoming the center of the Russian railway network.