Europe and Muslim immigrants at the intersection of secularism,religion and racism
Sekülarizm, din ve ırkçılık kesişiminde Avrupa ve Müslüman göçmenler
  1. Tez No: 277660
  2. Yazar: BENGİ BEZİRGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEYDA YEĞENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma Avrupa ve Müslüman göçmenler arasındaki sorunlu ilişkiyi sekülarizm, din ve ırkçılık konularının ışığında tartışmayı amaçlamaktadır. Otuz yılı aşkın bir süredir, hem teorik hem de ampirik alanda özgün Avrupa kimliği, sekülarizmin Avrupa toplumu üzerindeki etkileri ve özellikle kamusal alanda dine olan uzaklığıyla ilgili geniş bir literatür bulunmaktadır. Ayrıca, 1980'lerden itibaren ırkçılık teorilerinin odağı biyolojik açıklamalardan kültürel olarak belirlenmiş açıklamalara doğru değişmiştir. Avrupa'ya ait, ırk hakkında bilgi üretme biçimi Müslüman göçmenlerin uyumsuz kültürel özelliği üzerine odaklanmaya başlamıştır. Aynı zamanda çokkültürlü söylem, bu misafir vatandaşlara yönelik ırkçılık karşıtı ve hoşgörülü bir yaklaşımın kanıtı olarak ileri sürülmüştür. Avrupa hakkındaki bu teorik analizleri göz önünde bulundurarak, bu çalışmanın esas amacı, belirli bir söylemsel alanın nasıl üretildiğini, yeniden üretildiğini ve Müslüman göçmenlerle ilgili temsillerin belli Avrupa-merkezci tanımlamalarla ve tekrarlanan kavramlarla şekillendiğini göstermektir. Bu çaba birbiriyle ilgili iki teorik katmanı içerir. Bir taraftan, hem kamusal hem de politik tartışmalardaki Müslüman göçmenlerle igili kalıplaşmış ve ırkçı temsiliyet biçimlerinin açığa çıkarılması amaçlanmaktadır. Diğer taraftan, hem egemen politik öznellik hem de hegemonik söylemsel alan olarak Avrupa'nın içsel çelişkileri vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study intends to discuss the problematical relation between Europe and Muslim immigrants in the light of the issues of secularism, religion and racism. Over the three decades, there has been a large body of literature in both theoretical and empirical fields about the peculiar European identity, the implications ofsecularism for European society and its distance from religion particularly in public sphere. Besides, 1980 onwards, the focus of the theories of racism shifted from biological explanations to culturally designated accounts. European manner of production of knowledge about race has started to concentrate on theincompatible cultural character of Muslim immigrants. Simultaneously,multicultural discourse has been put forward as an evidence for anti-racist and tolerant approach towards these guest citizens. By taking into consideration these theoretical analyses about Europe, the main goal of this study is to point out howspecific discursive sphere is produced-reproduced and the representations of Muslim immigrants are shaped by certain Eurocentric definitions and recurrent notions. This attempt contains two interrelated theoretical layers. On the one hand,it is aimed to uncover the stereotyped and racist representations of Muslim immigrants in both public and political discussions. On the other hand, the inherent contradictions of Europe as both sovereign political subjectivity and hegemonic discursive sphere are highlighted.