Is flexicurity suitable for Turkish labour market or not?
Güvenceli esneklik Türkiye işgücü piyasası için uygun mudur?
- Tez No: 277659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. KEZBAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle iş piyasasındaki klasik iş tanımları değişmeye başlamış; yarı-zamanlı çalışma, serbest çalışma(freelance), çağrı üzerine çalışma(on-call work),geçici iş (temporary work), belirli süreli iş sözleşmeleri gibi kavramlar talep görmeye başlamıştır. Piyasanın değişen rekabet ortamlarına ayak uydurabilmesini sağlayan bu yeni iş tanımları değişik ülkelerde yeni akımlara yol açmıştır. Bu kavramlardan biri olan güvenceli esneklik de Avrupa Birliği gündeminde sıklıkla desteklenmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik süreci ile sosyal taraflarca da tartışılmaya başlanan güvenceli esneklik kavramının Türkiye işgücü piyasası için uygun olup olmadığını, kavramın yapısı ve Türkiye işgücü piyasasını kapsayan hukuk çerçevesinde incelemek ve sosyal tarafların kavrama yönelik bakış açılarını ortaya koymaktır. Çalışmanın sonucunda Avrupa refah devletleri göz önünde bulundurulduğunda güvenceli esnekliğin homojen bir sisteme sahip olmadığı ve Türkiye bu çerçeveye dahil edildiğinde işgücü piyasasının Akdeniz Refah Devletlerine yakın olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç bölümünde, ek olarak, Türkiye işgücü piyasasını güvenceli esnekliğe uygun hale getirmek için bazı politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Standard employment definitions have begun to change with the impact of globalization and new concepts such as part-time work, freelance, on-call work, temporary work, fixed-term labour contracts have started to be demanded in the labour market. These new definitions which were determined in order to keep pace with new competitive market environment paved the way of new trends in various countries. Flexicurity is one of these trends which is mostly favoured in European Union agenda. The purpose of this thesis is to study whether flexicurity is suitable for Turkish labour market or not while analyzing structure of it as well as Turkish labour market legislations with perceptions of social partners on flexicurity, which has been started to be argued with the accession process of Turkey to the European Union. The thesis observes that there is no homogenous system of flexicurity for European welfare states and if Turkey is analyzed in this framework it takes place in the Mediterranean Welfare Systems of flexicurity paradigm. Some policy recommendations necessary to make flexicurity suitable for Turkish labour market are also given in order to contribute to the conclusion part.