Resistance in everyday life: Coping with the smoking ban in the case of Nevizade
Gündelik hayatta direniş: Nevizade örneğinde sigara yasağını idare etmek
  1. Tez No: 277661
  2. Yazar: AYŞECAN AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı aşinalığından dolayı gözden kaçma eğiliminde olan gündelik pratiklerin esasen iktidarın kendini tam da burada ve şimdi var etmesi anlamına geldiğine ve gündelik sorunların aynı sıradanlıkta baş etme yollarını beraberinde getirdiğine dikkat çekmektir. Bu bakımdan gündelik hayatta direniş, kendini politik ve örgütlü olarak tanımlamayan; niyeti iktidarın karşısına dikilmekten ziyade onun ortaya çıkardığı olumsuz etkilere acil ve etkili çözümler bularak onu idare etme eğilimi gösteren bir ret anlamına gelmektedir. Bu türden direnişi görünür kılmak, nasıl deneyimlendiğini ve algılandığını anlamak amacıyla kapalı alanlarda sigara içme yasağının eğlence mekanlarında uygulanması ele alınmıştır. İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan, birahane ve meyhanelerden müteşekkil Nevizade Sokağı'nda katılımcı gözlem ve yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Her ne kadar müşteriler zevk prensibine dayanarak, işletmeciler iflas etmemek ve çalışanlar işsiz kalmamak adına direnseler de burada karşı çıkılanın, ilgili yasanın gözettiği kamu sağlığından ziyade yasanın uygulanmasının doğurduğu sıkıntılar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to draw attention to the fact that daily practices which tend to be overlooked due to their taken for grantedness actually signify power coming into existence here and now as well as that everyday problems bring along accordingly ordinary coping ways. In this respect, resistance in everyday life means a refusal that does not identify itself as political and organized, and who intends to make do with the rule by finding immediate and effective solutions to negative effects power generates rather than overtly challenging it. In order to render visible this type of resistance, to understand how it is experienced and perceived, the implementation of smoking ban in enclosed areas was covered in entertainment venues. Participant observations and semi-structured in-depth interviews were conducted in Nevizade Street that is located in Beyoğlu district of İstanbul and consists of meyhanes as well as beerhouses. Although customers resist based on pleasure principle, managers in order not to go bankrupt and employees not to fall out of work, it is concluded that what is thwarted here is not public health that the related law aims to protect but rather the troubles that the implementation of the law brings about.