The problem of self-knowledge in Kant's critique of pure reason
Kant'ın saf aklın eleştirisi'nde ben-bilgisi sorunu
  1. Tez No: 277664
  2. Yazar: EKİM HAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ben-bilgisi felsefe tarihi boyunca merkezi bir sorun olmuştur ancak bu sorun, Kant'ın da ifade ettiği gibi, aklın ödevleri arasından ?en zoru? olarak kalmıştır. Ben de bu çalışmada, bu zorluğun temellerini inceledim ve ?Kantçı bir çerçeveden ben nosyonu hakkında ne öğrenebiliriz?? sorusuna yanıt aradım. Bu bağlamda bu çalışma, Kant'ın Saf Aklın Eleştirisi'nin, ben-bilgisi sorununu merkeze alan bir okunmasıdır. Bu kavramın Kantçı felsefede son derece yüklü bir role sahip olduğunu görebiliriz fakat Kant'ta eksiksiz bir benlik kuramı bulamayız. Kant üç ayrı benlik anlayışı öne sürer: fenomenal benlik (kendine göründüğü haliyle ben), aşkınsal özne (bilginin bir aşkınsal koşulu olarak ben), ve numenal benlik (davranışlarının özgür faili olarak ben). Sorun, bu kavrayışların arasında bir birlik olmamasıdır ve dolayısıyla bu benlikler apayrı ve yegâne bir şey olarak bir ben'in varlığına işaret edebilecek ortak bir zemine sahip değildirler. Bu çalışma da, aşkınsal felsefenin temel argümanlarıyla birlikte, bu sorunu incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The self-knowledge has been a central problem throughout the history of philosophy, but it has remained, as Kant also declares, as the ?most difficult? of all tasks of reason. In this study, I scrutinize the grounds of this difficulty and search for the answers to the question ?what can we comprehend about the notion of self from a Kantian standpoint?? In this respect, this study is a reading of Kant?s Critique of Pure Reason with the focus of the problem of self-knowledge. We can see that this concept has a very substantial role in Kantian philosophy but it is not easy to derive a complete theory therefrom. He asserts three different conceptions of the self: the phenomenal self (the self as appears to oneself), the transcendental subject (the self as a transcendental condition of knowledge), and the noumenal self (the self as the free agent of one?s actions). The problem is that there is no unity among these conceptions, and thus they do not have a common ground to indicate the existence of the self as a distinct unique entity. This study examines this problem along with the fundamental arguments of transcendental philosophy.