Understanding the new activism of Turkey in the Middle East: Turkey as an emerging soft power
Türkiye?nin Ortadoğu?daki yeni aktivizmini anlamak: Yükselen yumuşak güç olarak Türkiye
- Tez No: 277665
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Ortadoğu politikasındaki dönüşümü anlamaya ve ?yumuşak güç? kavramının, Türkiye'nin bölgedeki yeni aktivizmini açıklamada uygunluğunu saptamaya çalışacaktır. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan beri Batı dünyasına yönelmiş; bu yönelim Türkiye'nin Batı-dışı dünya ile ilişkilerinde de ana belirleyici unsur olmuştur. Ortadoğu da bu süreçte istisna oluşturmamaktadır. Onlarca yıl Ortadoğu meselelerinden uzak kalmanın ardından, AK Partinin 2002 yılında iktidara gelmesinden bu yana, Türkiye, yeni dış politika vizyonunun bir parçası olarak, bölgede yeni bir dış politika izlemeye başlamış ve Ortadoğu meselelerinde yerini almak için artan bir isteklilik göstermiştir. Bu kapsamda, farklı aktörler tarafından Türkiye'nin bölgedeki yeni aktivizmini açıklamaya yönelik çeşitli fikirler geliştirilmiştir. Bu tezde de sözkonusu fikirlerden biri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis will examine the transformation in the Turkish foreign policy towards the Middle East and evaluate the relevance of ?soft power? term for describing Turkey?s new activism in the region. Since the establishment of the Turkish Republic, Turkey has aligned itself with the Western world so that this alignment has been the main determinant of its relations with the non-Western world. The Middle East was not an exception in this process. After decades of remaining aloof from the Middle Eastern affairs, Turkey has followed a new foreign policy towards the region, as part of its new foreign policy vision, since the AK Party coming to power in 2002 and has shown a growing willingness to participate in Middle Eastern affairs. Various arguments are developed by different actors, including the one elaborated in this thesis, to explain the new activism of Turkey in the region.