Rewriting myths: Voicing female experience in Margaret Atwood's Surfacing and The Penelopiad and Marina Warner's Indigo and The Leto Bundle
Mitleri yeniden yazmak: Margaret Atwood?un Surfacing ve The penelopiad ile Marina Warner?ın Indıgo ve The Leto Bundle romanlarında kadın deneyiminin dile getirilmesi
- Tez No: 277663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTEN BİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mitler toplumların değerlerini, normlarını ve davranış biçimlerini hem şekillendiren, hem de ifade eden kaynaklardır. Ancak mitlerdeki arketipler kadınları kişisel ve sosyal hayatlarında baskı altında tutmaya ve böylece onlara ait olmayan kimliklere bürünmeye zorlamıştır. Feminist arketip kuramcıları, kadınların yazı, fantezi, rüya ve mitlerindeki ortak imgelerin detaylı bir şekilde çalışılmasıyla, kadınlara ait olan arketiplerin deşifre edileceğini ve kadınların deneyimlerinin daha doğru ve yüksek sesle dillendirilme şansı elde edeceğini öngörürler.Bu tezin amacı, Margaret Atwood'un Surfacing ve The Penelopiad romanları ve Marina Warner'ın Indigo ve The Leto Bundle romanlarını inceleyerek, her iki yazarın da mitleri yeniden yazma yoluyla kadın deneyimlerini yeniden yazmak için erkek merkezli mitleri nasıl tersyüz ettiklerinin ortaya konmasıdır. Bu dört romanda arketipler ve mitlere özgü elementler, uzun zamandır ataerkil sistem tarafından kadınlara empoze edilen toplumsal ve cinsel kimlik belirteçlerinin yeniden yazılması için kullanılmıştır. Bu belirteçleri yeniden yazarak, her iki yazar yalnızca özgün kadın deneyimini ve kadın bedenini seslendirmemiş, aynı zamanda kadın kimliğini ve özgürlüğünü yücelten yeni mitlerin yaratılmasının yolunu açmışlardır.
Özet (Çeviri)
Myths have been an undeniable source in both shaping and expressing the values, norms and behavioural patterns in societies. However, the archetypes in these myths have helped to oppress women in their personal and social lives and have forced them to accept identities which actually are not theirs. Feminist archetypal theorists propose that through a detailed study of common images of women?s writings, fantasies, dreams and myths, the archetypes that women possess will be uncovered and the female experience will have the chance to be voiced more accurately.The aim of this thesis is to explore Surfacing and The Penelopiad by Margaret Atwood and Indigo and The Leto Bundle by Marina Warner to lay bare the attempts of both writers to break away from the male-oriented myths so as to rewrite female experience via rewriting myths. In four novels, the archetypes and mythical elements are used in rewriting the gender and sexual identity markers which have long been imposed on women by patriarchal mythmakers. By rewriting these markers, both writers not only voice the genuine female experience and the body but also pave the way for the creation of new myths which would celebrate female identity and freedom.