Meaning of life as a mental state
Zihinsel bir kavram olarak hayatın anlamı
  1. Tez No: 277672
  2. Yazar: CEVRİYE ARZU AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
?Hayatın anlamı nedir?? Bu soru yüzlerce yıldır felsefenin en büyük sorularından biri olmuştur; Sokrat'tan Nietzsche'ye, Tolstoy'dan ünlü komedi yazarlar topluluğu Monty Phyton'a kadar farklı entellektüel yapılardaki insanlar hayatın anlamı sorusunu sormuştur. Bu sorunun eski moda olduğuna dair şüpheler olmasına rağmen, benim için hayatın anlamı hala merak uyandıran bir konudur. Bu tezde hayatın anlamının iki farklı kavram olarak ele alınması gerektiğini tartıştım. Bu kavramlardan biri hayatın anlamının o hayatın bir değer dizgesine uyumu, kazançları ya da diğer insanlar üstündeki etkisi yani hayatın içeriğine göre değerlendirilebileceğidir. Diğeri ise hayatın anlamına zihinsel bir kavram, bir deneyim olarak yaklaşılmasıdır. Hayatın anlamının bileşik bir zihin durumu olduğunu düşündürtecek nedenler sundum ve bu zihin durumunun oluşturulmasından sorumlu olan bileşenleri anlattım. Bakış açım öznel imalar taşımakla birlikte hayatın anlamının gerekli koşullarını belirleyerek birleşik bir zihin durumu olarak hayatın anlamının nesnellik kazandığını düşünüyorum.
Özet (Çeviri)
What is the meaning of life? This has been one of the major questions of philosophy for centuries; from Socrates to Nietzsche and from Tolstoy to the famous comedy writers? group Monty Python. People from diverse intellectual backgrounds asked what the meaning of life is. Although there are doubts that this question is now outdated, meaning of life seems to me still an intriguing subject. In this thesis I argue that life?s meaning must be discussed according to two different notions. One of these notions is the content of life where life?s meaning can be analyzed according to its coherence with a value system, its achievements or its influence on others. The other is the notion of life?s meaning as a mental concept, as an experience. I provide reasons to think life?s meaning as a composite mental state and propose its components. My point of view carries subjectivist implications, however by introducing necessary conditions of the formation of the composite mental state that provides a life with meaning I argue that such a mental state attains objectivity.