German conservatism and its impact on Turkey's membership debate
Alman muhafazakarlığı ve Türkiye'nin üyelik müzakerelerine etkisi
  1. Tez No: 277671
  2. Yazar: ÖZLEM ALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez Alman Muhafazakârlığı'nı ve Almanya'nın politikalarının Türkiye'ninüyeliğine etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'ye üyelik yerineönerilen imtiyazlı ortaklık kavramı bu tezin çıkış noktasını oluşturmaktadır.Alman Şansölyesi Angela Merkel imtiyazlı ortaklığın önde gelensavunucularından iken; bir önceki Şansölye Gerhard Schröder Türkiye'ningirişini destekleyerek tamamen farklı bir tutum izliyordu. Bu keskindeğişikliğin Alman Muhafazakârlığı ve Hıristiyan Demokrasi'den kaynaklanıpkaynaklanmadığı sorgulanmaktadır. Sonuç olarak, Alman MuhafazakârlarınınTürkiye'nin üyeliğine süregelen ve kökten bir karşıtlığı olduğu savunulamazancak imtiyazlı ortaklık kavramı, Avrupa Bütünleşmesi'ni kültürel bir projeolarak gören Alman Hıristiyan Demokratlarının bir ürünüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze German Conservatism and the impact ofGermany?s policies towards Turkey?s membership. The point of departure isprivileged partnership which is offered to Turkey in replace of membership tothe EU. German Chancellor Angela Merkel is a prominent defender ofprivileged partnership and previous Chancellor Gerhard Schröder whosupported Turkey?s accession, had a totally different attitude. It is questionedwhether this sharp change in foreign policy derives from German Conservatismand Christian Democracy. As a result, it is not possible to claim an essentialistopposition to Turkey?s accession by German Christian Democrats butprivileged partnership is a product of German Conservative thinking whichsees European Integration as a cultural project.