Risk taking behaviors among Turkish university students: Perceived risk, perceived benefit, and impulsivity
Türk üniversite öğrencilerinde riskli davranışlar: Risk algısı, fayda algısı ve dürtüsellik
  1. Tez No: 277673
  2. Yazar: ÖZGE KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BOZO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerindeki riskli davranışların, algılanan risk, algılanan fayda ve dürtüsellik ile ilişkisini ve aynı zamanda dürtüselliğin riskli davranışlar ile onun yordayıcıları (algılanan risk ve fayda) arasındaki düzenleyici etkisini yaş, cinsiyet ve benlik saygısı gibi değişkenlerin etkisi kontrol altına alındıktan sonra araştırmayı amaçlamıştır. Riskli davranışları, algılanan riskin ve algılanan faydanın ölçülebilmesi için Modified Risk Involvement and Perception Scale (Özmen, 2006) (Risk Alma ve Risk Algısı Ölçeği Düzenlenmiş) Çalışma 1'de Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri kullanılarak Türk kültürüne uyarlanmıştır. Çalışma 2'nin örneklemini 234 ODTÜ öğrencisi oluşturmaktadır ve bu çalışmada Risk Alma ve Risk Algısı Ölçeği Düzenlenmiş (Özmen, 2006), Barratt Dürtüsellik Ölçeği Versiyon 11 (Güleç, et. al., 2008), and Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (Rosenberg, 1965) uygulanmıştır. Algılanan risk, algılanan fayda ve dürtüsellik bağımsız değişkenler olarak, riskli davranışlar ise bağımlı değişken olarak alınıp çoklu hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular doğrultusunda, algılanan riskin negatif bir şekilde riskli davranışlarla ilişkili olduğu bulunmuşken, algılanan faydanın ve dürtüselliğin pozitif bir şekilde riskli davranışlarla ilişkili olduğu bulunmuştur. Bunun yanında, algılanan faydanın riskli davranışları yordamada algılanan riske göre daha etkili olduğu bulunmuştur. Fakat dürtüselliğin düzenleyici etkisi bulunamamıştır. Çalışmanın güçlü ve zayıf yanlarının yanı sıra, çıkarımlar da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of the current study are to examine the relation of risk taking behaviors (RTBs) with perceived risk, perceived benefit, and impulsivity and also to investigate the moderator role of impulsivity on the relationships between engagement in RTBs and the predictors of the engagement in RTBs (i.e. perceived risk and benefit) after controlling the effects of age, gender, and self esteem. In order to measure engagement in RTBs, perceived risk, and perceived benefit, Modified Risk Involvement and Perception Scale (Özmen, 2006) was adapted to Turkish culture in Study 1 by using Middle East Technical University (METU) students. The sample of Study 2 was composed of 234 METU students and a questionnaire set including demographic information sheet, Modified Risk Involvement and Perception Scale (M-RIPS) (Özmen, 2006), Barratt Impulsiveness Scale version 11 (BIS-11) (Güleç et al., 2008), and Rosenberg Self Esteem Scale (RSES) (Rosenberg, 1965) was administered. Multiple hierarchical regression analysis was conducted with perceived risk, perceived benefit, and impulsivity as independent variables and engagement in RTBs as the dependent variable. The findings suggested that perceived risk was negatively whereas perceived benefit and impulsivity was positively related to risk taking behaviors. Moreover, as compared to perceived risk, perceived benefit was a more powerful predictor of RTB. However, it was not found any moderator role of impulsivity on the relationships between engagement in RTBs and its predictors. The strengths and limitations, as well as implications of the findings were discussed.