Çiğde bitkisinde bazı biyolojik parametreler üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 27768
  2. Yazar: NESRİN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LAMİ KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çİ?DE BİTKİSİNDE BAZİ BİYOLOJİK PARAMETRELER ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Nesrin SA?LAM (Yüksek Lisans Tezi) Bu araştırma, çiğde bitkisinin bazı morfolojik ve fizyolojik özelliklerini tespit etmek, çeşitli büyüme özelliklerini saptamak, meyvelerinin SÇKM (Suda Çözünebilir Kuru Madde), asit, C vitamini içeriklerini ve özgül ağırlıklarını tespit etmek ve bunların değişimini ortaya koymak, farklı tarihlerde alınan çeliklerde sıcaklığa bağlı olarak gözlerin uyanmalarını, uyanma üzerine tepe tomurcuğunun etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Antalya Narenciye Araştırma istasyonu Bahçelerinde yer alan çiğde ağaçlarında gerçekleştirilmiştir. Alınan meyve örneklerinin analizleri ise, Akdeniz üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Laboratuvarları nda yapılmıştır. Denemelerde meyvelerle yapılan analizler sonucunda, olgun meyvelerin, % 26.2 SÇKM, % 0.40 Asit, 84 mg/100 g C vitamini içerdikleri, özgül ağırlıklarının 0.820 g /cm3 ve usare verimlerinin % 44.21 olduğu tespit edilmiştir. Çeliklerde sıcaklığa bağlı olarak gözlerin uyanmasının saptanması amacıyla yapılan denemelerde ise, dip sürgünleri, 1 yaşlı, dallar ve 2 yaşlı dallardan herbir grup için tepe tomurcuklu ve tepe tomurcuksuz olmak üzere 3 farklı tarihte (1Q. 02. 1993, 10.03.1993 ve 30.03.1993) 20'şer adet adet çelik alınmıştır. Sonuçta çelik çeşitleri ve tipleri arasında uyanma açısından bir farklılığın olduğu gözlenmiştir. Dip sürgünü çeliklerinde uyanma daha erken olmakta, bunu sıra ile 1 yaşlı dallar ve 2 yaşlı dallar izlemektedir. Ayrıca tepe tomurcuklu çeliklerde uyanma daha önce gerçekleşmiş ve ilk uyanan gözler tepe gözleri olmuştur. Aynı zamanda çeliklerin alım tarihleri de, uyanma üzerinde etkili olmuş ve en son alınan çeliklerde uyanma daha erken gerçekleşmiştir. s BAHÇE BİTKİLERİ YIL t 1993 SAYFA î 65 LAMî KAYNAK (Danışman) Hustafa PEKMEZCİ H. ibrahim UZUN
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION ON PARAMETERS SOME BIOLOGICAL ON JUJUBA Nesrin SA?LAM (M.S. Thesis) This experiment was conducted to determine some of the morphological» physiological characteristic of jujuba and to investigate different growth characteristic of jujuba. In the meantime, soluble solids content, acidity, vitamin-C content and specific weight were also determined. Experiments were carried out in the Citrus Research Centers of Antalya and Alanya. The samples taken from the above mentioned centers were analyzed in the Horticultural Department of Agricultural Faculty of Akdeniz University. At the end of experiments, in the ripened fruits, soluble solids content was 26.2 %, acidity 0,40 %, vitamin-C 84 mg /100 ml juice, content 44.21 % respectively. In the cuttings, the effect of temperature on the bud initiation was exemined. Twenty cuttings were taken for each treatments in three different times (10.02.1993, 10.03.1993 and 30.03.1993) with apex from sucker one year old branch. As a results, there is significange differences in cuttings types. DEPARTMENT : HORTICULTURE COMITTEE YEAR s 1993 PAGE : 65 Assoc. Prof. Dr. Lam i KAYNAK (Adviser) Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ Assoc. Prof. Dr. H. İbrahim UZUN