Bazı organik gübrelerin roka bitkisinin verim ve kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of organic fertilizer on yield and quality in rocket
  1. Tez No: 134552
  2. Yazar: ÇİĞDEM ELGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN EŞİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
V ÖZET BAZI ORGANİK GÜBRELERİN ROKA BİTKİSİNİN VERİM VE KALİTE ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ ELGİN, Çiğdem Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi:Prof. Dr. Dursun EŞİYOK Eylül 2003, 87 sayfa Bu denemede, iki ayrı dönemde yetiştirme ortamlarına uygulanan organik gübrelerin verim, kalite ve mineral madde içerikleri üzerine olan etkisi incelenmiştir. Yetiştirme ortamlarına iyi yanmış Sığır gübresi, Koyun gübresi ve ticari olarak satılan Palm Organik, Biofarm Humus ve Tavuk gübresi tohum ekimi ile birlikte verilmiştir. Koyun ve Sığır gübrelerinde roka bitkisinde en yüksek verim elde edilmiştir(3,459-3,457 kg/m2). En yüksek nitrat ve nitrit Tavuk gübresi uygulamasında(3 07,7-0,027 mg/g) olarak tespit edilmiş olmasına rağmen roka yapraklanndaki nitrat ve nitrit miktarları insan sağlığım tehdit edecek boyutlara ulaşmamıştır.Roka yapraklarının içerdiği % kuru madde, C vitamini ve makro-mikro besin elementi miktarları ekim zamanı ve yetiştirme koşullarına göre değişkenlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF ORGANİC FERTILIZER ON YIELD AND QUALITY IN ROCKET ELGİN, Çiğdem Master of Science Thesis, Horticultural Dept. SupervisonProf. Dr. Dursun EŞİYOK September 2003, 87 pages The effects of organic fertilizer, application of grow medium yield, qualty and mineral matter content of Eruca vesicaria subsp. Sativa is researched in this trial. To these medium give with seed planting good burnt Cow manure, Ship manure and commercial Palm Organic, Biofarm Humus and Chicken manure. The highest of yield was obtained Cow manure and Ship manure(3,459-3,457 kg/m2). The highest of nitrate and nitrit were obtained in application Chicken manure(307,7-0,027 mg/g) athough on the leaves of nitrate and nitrite is not dangerous for human health. According to planting period and grow coditions the amount of % dry matter, C vitamin and macro-micro nutrition element changeability designation in Eruca vesicaria subsp. Sativa leaves.