The book, the body and architectural history in Peter Greenaway's cinematography
Peter Greenaway' in sinematografisinde kitap, beden ve mimarlık tarihi
  1. Tez No: 277686
  2. Yazar: SEMRA HORUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SEVİL ENGİNSOY EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu tez okuma faaliyetinin, Jorge Luis Borges' in deyimiyle, ?sayısız ilişkiler eksenini? incelemeyi amaçlar. Bu edimle ilişkili olarak ?kim?, ?ne?, ne zaman? ve ?nerede? sorularıyla ilgilenir. Okumayı bu açılardan irdelerken, konunun ?neden? ve ?nasıl? larına ulaşmayı hedefler. Roger Chartier'nin okuma tanımına göre, bu faaliyetin üç temel bileşeni olan kitabın içeriği, kitabın formu ve malzemesi ve son olarak, okuma edimini kendisi bu tezde detaylı olarak araştırılır. Bu bağlamda, çalışmadaki ?nerede? ve ?ne zaman? soruları ve bunların çeşitli yanıtları okumanın tarihi ve mimarlık tarihinin içiçe geçtiği bir alan oluşturur.Bu kuramsal çerçevede, tezin sınırlarını Peter Greenaway'in sinematografisi çizer. ?Kim?, ?hangi kitabı?, ?nerede? ve ?ne zaman? okur/yazar soruları Greenaway'in Aşçı, Hırsız, Karısı ve Sevgilisi (The Cook, the Thief, His Wife and Her Lover, 1989), Prospero' nun Kitapları (Prospero's Books, 1991) ve Tuval Bedenler (The Pillow Book, 1996) filmlerinde, her film ayrı bölümlerde ele alınarak tartışılır. Bu bakış açısıyla, ?kim? sorusu çalışmayı kitapların/okurların/yazarların bedenlerine yönlendirirken, ?nerede? ve ?ne zaman? soruları da mimarlık tarihiyle ilişkilendirir. Tez, yönetmenin disiplinlerarası ilgilerine dayanarak, söz konusu kavramların sadece mimarlık tarihiyle değil, edebiyat ve sanat tarihiyle de nasıl kesiştiğinin izini sürer. Bu nedenle, çalışmanın hedefi, Greenaway sinematografisindeki beden, kitap ve mekânların temsilleri aracılığıyla okumanın tarihinden mimarlık tarihine ulaşmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to explore the ?axis of innumerable relationships? of the book which Jorge Luis Borges touches upon. In doing this, it deals with the questions of ?whats?, ?whos?, ?whens? and ?wheres? of the reading activity. While scrutinizing these aspects of reading, the main concern is to reach the ?whys? and ?hows? of it. Referring to Roger Chartier?s definition of reading, there are three main components of this activity, as the content of the book, the material form of the book and the practice itself and they are aimed to be analyzed in detail. In this context, the questions of ?wheres? and ?whens? and their various answers create an intertwined area of history of reading and history of architecture.Within this theoretical framework, the scope of the thesis is shaped by Peter Greenaway?s cinematography. The questions of ?who reads/writes what book?, ?where and when? are searched in the director?s three films; The Cook, the Thief, his Wife and her Lover (1989), Prospero's Books (1991) and The Pillow Book (1996) by devoting one chapter to each film. Accordingly, the question of ?who? orients the study to the bodies of the books/readers/writers, and those of ?where? and ?when? to architectural history. In connection to the director?s multidisciplinary interests, the thesis seeks to trace how this topic is intertwined not only with history of architecture but also with the history of art and literature. Hence, it is an attempt to utilize Greenaway?s cinematography as a tool to juxtapose the two/three dimensional representations of the book, the body and the spaces onto each other.