Attitudes towards allowance of headscarf in the universities: A Terror Management Theory perspective
Üniversitelerde başörtüsü iznine yönelik tutumlar: Dehşet Yönetimi Kuramı perspektifi
  1. Tez No: 277687
  2. Yazar: ŞEYDA ÇAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Dehşet Yönetimi Kuramı'nın ölümlülüğün hatırlatılması hipotezini üniversitelerde başörtüsü iznine yönelik tutumlar üzerinde test etmiştir. Çalışmanın örneklemi 208 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Dini, laik ve liberal görüşler katılımcılar tarafından değerlendirilmiştir. 2 (Tutum: Destekleyenler, Karşı Çıkanlar) X 2 (Koşul: Ölümlülüğün hatırlatılması, Kontrol) ANOVAların sonuçları anlamlı koşul temel etkisi ve etkileşim etkisi göstermemesine karşın, ölümlülüğün hatırlatılmasının başörtüsünü destekleyenlerin hem dini hem de laik görüşe ilişkin makaleyi olumlu; fakat liberal görüşe ilişkin makaleyi olumsuz değerlendirme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Aksine, ölümlülüğün hatırlatılmasının ardından başörtüsüne karşı çıkanlar laik görüşe ilişkin makaleyi daha destekleyici; fakat dini ve liberal görüşe ilişkin makaleyi daha eleştirici olma eğilimindedir. Bulgular geçmiş araştırma bulguları ve alternatif kuramlar dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study tested the mortality salience (MS) hypothesis of Terror Management Theory (TMT) on attitudes towards allowance of headscarf in the universities. Sample of the current study consisted of 208 university students. Religious, secular and liberal views were evaluated by participants. The results of 2 (Attitude: Supporters, Opponents) X 2 (Condition: Mortality salience, Control) ANOVAs showed that despite the lack of significant main effect of condition and interaction effect, MS tended to lead supporters of headscarf to evaluate both religious and secular essay more favorably but the liberal essay less favorably. On the contrary, opponents of headscarf tended to become supportive of the secular essay but critical of the religious and liberal essay following MS. Findings were discussed considering past literature and alternative theoretical perspectives.