Can relative yield curves predict exchange rate movements? example from Turkish financial market
Göreli getiri eğrileri döviz kuru hareketlerini tahmin edebilir mi? Türkiye finansal piyasalarından örnek
  1. Tez No: 277701
  2. Yazar: EMRAH ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dalgalı döviz kuru ekonomilerinde döviz kuru tahmini zor bir meseledir. Kısa dönemli döviz kuru tahmininde neredeyse hiç bir model rastsal yürüyüş modelinden daha iyi sonuç vermediğinden döviz kuru üzerine çalışma yapmak hala ilgi çekicidir. Göreli getiriler ve getiri eğrilerinin içerdiği makro ekonomik bilgiler literatürdeki güncel konulardan biridir ve bu çalışma döviz kurunu Nelson-Siegel (1987) modelinden elde ettiği faktörlerle modelleyen ve modelinin 2 yıla kadar döviz kuru tahmini yapabildiğini, hatta kısa dönemde rastsal yürüyüş modelinden daha iyi sonuç verdiğini iddia eden Chen ve Tsang (2009)'ı takip eder ve TL/USD ve TL/EUR döviz kurunu göreli seviye, eğim ve kavis faktörleri ile modeller. Çalışmada temel olarak, 09.01.2007'den 16.03.2010'e kadar olan 162 haftalık veri seti kullanılarak göreli faktörler tahmin edilmiştir. Göreli faktörler kullanılarak regresyon analizi yapılmış ve göreli seviye ve göreli kavis faktörlerinin döviz kuru tahmininde 4-6 hafta tahmin ufkunda anlamlı olmasına rağmen göreli eğim faktörün herhangi değerli bir bilgi sunmadığı bulunmuştur. Diğer tahmin modellerine göre göreli faktör modeli çok kısa ufukta tahmin yapabilmektedir. Genel olarak, döviz kurunun rastsal yürüyüş yaptığı kabul edildiğinden bu model de rastsal yürüyüş modeli ile karşılaştırılmıştır. Literatürdeki uygulamalara paralel olarak modelin kısa dönem performansı rastsal yürüyüş ile karşılaştırılmış ve göreli faktör modelinin Türk finansal piyasasında rastsal yürüyüş modelinden daha iyi sonuç vermediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Exchange rate forecasting is hard issue for most of floating exchange rate economies. Studying exchange rate is very attractive matter since almost no model could beat random walk in short run yet. Relative yields and information in relative yield curves are contemporary topics in empirical literature and this study follows Chen and Tsang (2009) who model exchange rate changes with relative factors obtained from Nelson-Siegel (1987) yield curve model and find that relative factor model can forecast exchange rate change up to 2 years and perform better than random walk in short run. Analysis follows the methodology defined by Chen and Tsang (2009) and TL/USD, TL/EUR exchange rate changes are modeled by the relative factors namely relative level, relative slope and relative curvature. Basically, 162 weekly datasets from 09.01.2007 to 16.03.2010 are used and the relative factors for each week are estimated. Afterwards, regression analysis is made and results show that relative level and relative curvature factors are significant up to 4-6 weeks horizon but relative slope does not provide any valuable information for exchange rate prediction in Turkish financial market. Length of forecasting horizon of relative factor model is too short when compared to other exchange rate models. Since it is accepted that exchange rates follow random walk, we provided some tests to compare performance of the model. Similar to the literature, only short run performance of relative factor model is compared to random walk model and concluded that the relative factor model does not provide better forecasting performance in Turkish financial market.