NATO and the fight against transnational terrorism:2001-2010
NATO ve sınırötesi terörizmle mücadele: 2001-2010
  1. Tez No: 277700
  2. Yazar: YEŞİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez sınırötesi terörizmle mücadele kapsamında NATO'nun politikalarının, stratejilerinin ve faaliyetlerinin gelişimini incelemektedir. Tezde, 11 Eylül sonrası döneme ağırlık verilmiştir. 11 Eylül olaylarından sonra NATO'nun güvenlik algıları önemli ölçüde değişmiş ve sınırötesi terörizm NATO üyelerinin güvenliğine önemli bir tehdit olarak ortaya çıkmıştır ve bu yüzden, terörizmle mücadele NATO için önemli bir öncelik haline gelmiştir. Bu nedenle NATO sınırötesi terörizmle mücadelede daha etkili ve aktif rol alabilmek amacıyla 2001'den bu yana önemli bir dönüşüm geçirmiştir. Bu tezde, Afganistan operasyonu NATO'nun sınır ötesi terörizm gibi yumuşak güvenlik tehditleriyle etkili bir biçimde mücadeleye hazır olup olmaması açısından değerlendirilmiştir. Bu tez, NATO'nun Afganistan'daki terörizmle mücadelede önemli başarılarına rağmen, henüz sınır ötesi terörizmle mücadelede etkinlik sağlayamadığını ve bu durumun da İttifak'ın hala öncelikle sert güvenlik tehditleriyle mücadele için tasarlanmasından kaynaklandığını iddia etmektedir.Bu tez, beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmıdır. İkinci bölüm Soğuk Savaş döneminde ve Soğuk Savaş sonrası dönemde, NATO'nun güvenlik konularını ve terörizm karşısındaki tutumunu incelemektedir. Üçüncü bölümde 11 Eylül saldırıları sonrasında NATO'nun terörizmle mücadele bakımından dönüşümü ele alınmıştır. Dördüncü bölümde NATO'nun Afganistan operasyonu analiz edilmiştir. Beşinci bölüm ise sonuç kısmıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the evolution of the policies, strategies and actions of NATO within the context of the fight against transnational terrorism. The thesis focuses on the post 9/11 period. After the 9/11 events, the security perceptions of NATO changed dramatically and the threat of transnational terrorism emerged as a prominent challenge to the security of all members of NATO so the fight against terrorism became a key priority for NATO. Consequently, the NATO experienced a significant transformation since 2001 in order to have an effective and active role in the fight against transnational terrorism. In this thesis, Afghanistan operation of NATO is evaluated in terms of NATO?s readiness to deal with soft security threats such as transnational terrorism effectively. The thesis argues that despite the significant achievements of NATO in the fight against terrorism in Afghanistan, NATO has not yet become quite effective in dealing with transnational terrorism since the Alliance is still primarily designed to deal with conventional hard security threats.This thesis has five main chapters. The first chapter is the introduction. In the second chapter NATO?s security concerns and its stance with regard to terrorism in the Cold War and post-Cold War era is discussed. The third chapter continues with the examination of NATO?s transformation after the 9/11 attacks in terms of fight against transnational terrorism. The fourth chapter explores the Afghanistan operation of NATO. The fifth chapter is the conclusion.