Emotional labor: Dispositional antecedents and the role of affective events
Duygusal emek: Mizaçsal öncülleri ve duygusal olayların rolü
  1. Tez No: 277702
  2. Yazar: ASLI YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, duygusal emek davranışlarının hem durumsal (Duygusal DavranışKuralları ve Duygusal Olaylar) hem de mizaçsal (Büyük Beş kişilik özelliklerindendördü olan Dışadönüklük, Duygusal Denge, Öz denetim/Sorumluluk veUzlaşılabilirlik) öncüllerini araştırmayı amaçlamıştır. Durumsal ve mizaçsaldeğişkenlerin duygusal emek üzerine olan ortak etkileri ve duygusal emekkavramının uzun vadedeki sonuçları da incelenmiştir.Veriler, Ankara, Istanbul, Kuşadası (Aydın) ve Antalya? da bulunan kafe, restorantve otellerde çalışan garsonlardan toplanmıştır. Çalışma üç aşamada yürütülmüştür.İlk aşamada günlük tutma çalışması yapılmış ve Duygusal Olaylar Ölçeğigeliştirilmiştir. İkinci aşamada, bu ölçeğin psikometrik özellikleri pilot çalışmaolarak test edilmiştir. Ana çalışmada ölçeklerin güvenirlikleri, hipotezler ve olasımoderasyon etkileri toplam 254 çalışandan oluşan örneklem grubu ile test edilmiştir.Sonuçlar, duygusal davranış kurallarının hem yüzeysel hem de derin davranışınanlamlı bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Olumlu olaylar duygusal emekdavranışını olumlu olarak yordamıştır. Mizaçsal öncüller arasında, yüzeyseldavranışı yordayan tek boyutun uzlaşılabilirlik olduğu bulunmuştur. Derin davranış,özellikle uzlaşılabilirlik olmak üzere çalışmada kullanılan bütün kişilik boyutlarıtarafından yordanmıştır. Öte yandan, özdenetim/sorumluluğun duygusal davranışkuralları ve yüzeysel davranış ilişkisinde anlamlılığa yaklaşan bir moderasyonetkisine sahip olduğu bulunmuştur.Duygusal emek davranışının sonuçları ile ilgili olarak, hem yüzeysel hem de derindavranış kişisel başarıyı olumlu olarak yordamıştır. Derin davranışın ayrıca işdoyumu ile olumlu; ve işten ayrılma niyeti ile olumsuz olarak ilişkili olduğubulunmuştur. Sonuçlar tartışılmış, pratik uygulamalar, sınırlılıklar ve ileriye dönükaraştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore both situational (Emotional Display Rules andAffective Events) and dispositional antecedents (Four of Big Five personalitydimensions; Extraversion, Neuroticism, Conscientiousness and Agreeableness) ofemotional labor. Potential interaction effects of situational and dispositional variableson emotional labor; and long-term consequences of the construct were alsoexamined.Data were collected from table servers working in cafés, restaurants, and hotels inAnkara, İstanbul, Kuşadası, (Aydın) and Antalya. The study was performed in threestages. In the first stage, diary study was conducted and Affective Events Scale wascreated for the service work. In the second stage, psychometric properties of the newscale were pilot tested. In the main study, reliabilities of the scales, hypotheses andpotential moderation effects were tested with a total sample of 254 employees.Results revealed that emotional display rules were a significant predictor of bothsurface and deep acting. Positive events positively predicted emotional labor. Amongdispositional antecedents, agreeableness was the only dimension that predictedsurface acting. Deep acting was predicted by all of the personality dimensionsutilized in the study, especially by agreeableness. On the other hand,conscientiousness had a marginally significant moderation effect on the relationshipbetween emotional display rules and surface acting.With respect to consequences of emotional labor, both surface acting and deep actingpositively predicted personal accomplishment. Deep acting was also positivelyrelated to job satisfaction, and negatively related to turnover intentions. Findingsdiscussed and practical implications, limitations, and directions for future researchwere presented.