Politics of urban sprawl: The case of Ankara
Kentsel saçılmanın politikası: Ankara örneği
  1. Tez No: 277707
  2. Yazar: CEREN GAMZE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ÇAĞATAY KESKİNOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tezin temel savı; bir kentsel büyüme bozukluğu olarak kentsel saçılmanın, kapitalist kentin büyümesinin doğal ve kaçınılmaz bir sonucu olduğu değil, politik olarak yönlendirilen bir olgu olduğudur. Buradan hareketle, çoklukla coğrafi olarak sorunsallaştırılan kentsel saçılma olgusu, bu çalışma kapsamında kentsel politikalara referansla tartışılmıştır.Bu çalışma kapsamında, kentsel saçılmanın politikalarının araştırılmasında, kentsel mekana yapılan politik müdahalelerin en önemlilerinden olan master planlar önemli bir yer tutmaktadır. Master planların kentin saçılması üzerindeki etkisi incelenecek konular arasındadır.Çalışma kapsamında, kentsel saçılmanın politikalarına referansla, kentsel saçılma alanlarına ilişkin bir kategorizasyon önerilmiştir. Kentsel saçılma tipleri ayrıştırılıp Ankara coğrafyasında gösterildikten sonra, kentsel saçılma politikalarına ilişkin bir model üretilmiştir. Üretilen kentsel politika modelinde Devletin, Büyükşehir Belediyesinin, İlçe Belediyelerinin, Toplu Konut İdaresinin, Emlak sektörünün ve kent çeperindeki tarımsal arazi sahiplerinin kentsel mekana politik müdahaleleri ve kentsel coğrafya üzerindeki etkilerinin değerlendirmesi yer almaktadır.Kentsel saçılma politikaları Ankara örneğinde ele alınacaktır; üst ölçek planlarla kontrol edilen 'planlı' bir başkent oluşu, özgün koşulları, aktörlerin kent mekanına politik müdahelelerinin kent coğrafyasında ve özellikle kentsel saçılma sorununda kolaylıkla gözlenebilmesi, bu şehri, üzerinde çalışılmaya değer kılan sebeplerdir.
Özet (Çeviri)
The main hypothesis of this thesis is that the problem of urban sprawl, as a disorder in the growth of the cities, is not a natural result of the growth of the capitalist city but a phenomenon manipulated politically. Consequently, generally a geographically problematized phenomenon; the urban sprawl is, within this work, problematized with reference to urban politics.In the searching of the politics of urban sprawl, one of the political interventions into the urban space; the master plans has utmost importance in this work. The impact of the master plans on the sprawl of the city will be analyzed.A categorization of urban sprawl is proposed in the work, on the urban geography with reference to politics of urban sprawl. After illustrating the types of urban sprawl, the politics of urban sprawl is modeled. The political interventions of State, Metropolitan Municipality, District Municipalities, Housing Development Administration, Real Estate Agents and Rural Landowners located on the periphery is included in the model and their impact on the urban geography is evaluated.Ankara will be examined as a case in the politics of urban sprawl; her unique characteristics like being the 'planned' capital city controlled by master plans make her indispensable to study. The political interventions of the actors to the urban space of Ankara is highly visible especially considering urban sprawl in the geography of the city, yet another reason to work on.