The analysis of alienation [entfremdung] in being and time from a marxist perspective
Varlık ve zaman?daki yabancılaşma [entfremdung] kavramının marksist bakış açısından analizi
  1. Tez No: 277708
  2. Yazar: EDA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, kapitalist modernite içinde kitle toplumların oluşması sonucunda insanın kendine, topluma, türüne, nesnelere (ürünlere) ve emeğine yabancılaşması sorunu, Varlık ve Zaman'ın kavramsal bütünlüğü içinde ele alınarak irdelenmiştir. Bu çerçevede, Theodor W. Adorno'nun Sahicilik Jargonu kitabında iddia ettiğinin aksine, Heidegger felsefesinin Marksist analizle çatışan bir konumda bulunmadığı tartışılmaktadır. Buna ek olarak, yabancılaşmanın neden ve etkileri konusunda ekonomi politik analizin tartışmakta yetersiz kalabileceği bazı sosyo-psikolojik etki ve etmenlerin değerlendirilmesinde ve sorunun çözülmesinde, Heidegger'in varoluşçu ontolojik felsefesinin etkili olabileceği ileri sürülmektedir. Özellikle, Dasein'ın kamusallığın baskıcı otoritesinden kurtulan özgür ve sahih benlik anlayışı ve doğayla uyum içinde ontolojik olarak diğerleriyle birlikte-varolma ilkesi, yabancılaşma sorununa karşı devrimci bir uygulama geliştirilmesini sağlayabilir. Bu bağlamda, Marx ve Heidegger'in yabancılaşmaya yaklaşımlarında tanımladıkları benzer yabancılaşma modları tespit edilerek, Varlık ve Zaman'daki yabancılaşma [Entfremdung] kavramı, Marksist felsefe kavramları ve Varlık ve Zaman'daki ilgili kavramlar ile ilişkisi içinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problem of human being?s alienation from its own Self, society, species-being, objects (products) and labour, which occurs in capitalist modernity through the formation of mass cultures, is analyzed in the conceptual context of Being and Time. In this respect, it is discussed that Heideggerian philosophy is not at odds with Marxism in contrast to Theodor W. Adorno?s arguments in The Jargon of Authenticity. Additionally, the claim of this study is that Heidegger?s ontologico-existential philosophy can be effective in the analysis and solution of the problem with regard to some socio-psychological causes and effects of alienation in which the method of political economy can remain inadequate. In particular, Dasein?s free and authentic self-understanding which gets rid of the suppressive authority of publicness and the ontological Being-with Others in society in harmony with nature can introduce a revolutionary perspective into the problem of alienation. In this context, the similarities in the approaches of Marx and Heidegger on the modes of alienation are stated and the concept of alienation [Entfremdung] in Being and Time is discussed in relation to Marxist conceptions and the relevant concepts in Being and Time.