Individual and group based factors affecting the relationship between perceived discrimination and well-being: The sample of Turkish minority in Bulgaria
Algılanan ayrımcılık ve iyilik hali arasındaki ilişkiyi etkileyen birey ve grup temelli faktörler: Bulgaristan?daki Türk azınlık örneklemi
  1. Tez No: 277706
  2. Yazar: LEMAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BANU CİNGÖZ ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada algılanan ayrımcılığın Bulgaristan'daki Türklerin iyilik hali üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ek olarak, Meyer'in (2003) Azınlık Stresi Modeline dayanarak, grup kaynakları olarak sınıflandırılan kolektif öz-saygı, Türk ve Bulgaristan vatandaşlığı grup kimliklerinin ve birey düzeyindeki kaynaklar olarak sınıflandırılan öz-yeterlik, iyimserlik ve sosyal desteğin bireyin iyilik hali üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yürütülen çalışmada, adı geçen kaynakların algılanan ayrımcılık ve iyilik hali arasındaki ilişkiyi, aracı değişkenler olarak, nasıl etkiledikleri de test edilmiştir. Çalışmada kullanılan veri, Bulgaristan'ın üç farklı şehrinde, uygun örnekleme yöntemiyle, katılımcılara Türkçe ölçeklerin uygulanmasıyla elde edilmiştir. Araştırma sonuçları, grup ve birey düzeyindeki kaynakların bireyin iyilik halini beklendiği gibi olumlu yönde etkilediğini göstermiştir.Algılanan ayrımcılığın iyilik hali üzerindeki etkisine bakıldığında ise, bireyin kendine yönelik algıladığı ayrımcılığın katılımcıların deneyimlediği negatif duyguları artırdığı, kendi gruplarına yönelik algıladıkları ayrımcılığın ise katılımcıların hem negatif hem de pozitif duygularındaki artışla ilişkili olduğu bulunmuştur. Psikolojik kaynakların aracı değişken olarak etkileri ele alındığında, yüksek öz-yeterliğe sahip kişilerde algılanan ayrımcılığın negatif duyguları artırdığı; yüksek düzeyde Türk kimliği ile özdeşleşen kişilerin gruplarına yönelik algıladıkları ayrımcılığın pozitif duygularını artırdığı ve düşük sosyal desteğe sahip kişilerin bireysel olarak kendilerine yönelik algıladıkları ayrımcılığın pozitif duyguları artırdığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular çalışmanın örneklemi ve geçmiş çalışmalar dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study examined the influence of perceived discrimination on the subjective well-being of Turks in Bulgaria. Based on Meyer?s (2003) Minority Stress Model, the role of group resources namely collective self esteem, Turkish identification and Bulgarian citizen identification and the role of personal resources namely self-efficacy, optimism and social support on subjective well-being as well as the moderating effects of these variables in the perceived discrimination - well-being relationship were investigated. The data were collected from a convenience sample of Turks in Bulgaria from three different cities (N = 296) through questionnaires in Turkish. The results showed that most individual and group-level resources predict dimensions of subjective well-being in the expected directions. Considering the influence of perceived discrimination, findings showed that perceived individual discrimination predicted an increase on negative affect while perceived group discrimination predicted an increase on both negative and positive affect. In terms of the moderating effects of psychological resources, the results pointed that perceived discrimination predicted higher negative affect for people with high self-efficacy; perceived group discrimination predicted greater positive affect for strong Turkish identifiers and perceived individual discrimination was a significant and positive predictor of positive affect for people with low levels of social support. These findings were discussed based on the existing literature and in the specific context of the current sample.