Direct income payments: Turkish experience
Doğrudan gelir desteği: Türkiye deneyimi
  1. Tez No: 277738
  2. Yazar: SELCAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HALİS AKDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Türkiye, 2001 yılında, 2008 yılı sonunda sona eren bir tarım reformu programına başladı. Bu reform programının en büyük bileşeni, üretimle ilişkilendirilmemiş bir destek verilmesiydi. Bu kapsamda, doğrudan gelir desteği (DGD), fiyat çarpıklığını azaltmak için kullanılan bir araçtı. DGD, reformun ilk sinyallerinin verildiği günden itibaren kayda değer eleştiri aldı ve destek kaldırılmış olmasına rağmen DGD'ye karşı önyargılar hala devam etmekte. Öte yandan, Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü'nün Tarım Anlaşması kapsamındaki taahhütleri, tarımda piyasa mekanizmasını bozmayan politika araçlarının fiyat desteklerinin yerine geçmesini zorunlu kılmakta. Avrupa Birliği'ne adaylığı da Türkiye'nin, tarım politikasını, doğrudan gelir desteğine doğru kayan Ortak Tarım Politika'sına uyumlaştırmasını gerektiriyor. Bu tezde DGD'ye yöneltilen eleştiriler belirlendi, sınıflandırıldı ve resmi veriler incelenerek eleştirilerin gerçekleşip gerçekleşmediği analiz edildi. DGD'ye karşı hem makul hem de makul olmayan eleştiriler bulundu; bunlar resmi verilerle doğrulanamadı ve tarımla ilgili hususlarda DGD yıllarında bir gerileme gözlenmedi. Hem ulusal hem de uluslararası zorunluluklar nedeniyle Türkiye, DGD'yi sonunda tekrar uygulamak durumunda kalacaktır. O sebeple, DGD'nin önceden nasıl uygulandığını, hangi yönlerden eleştiriye maruz kaldığını anlamak ve yeni politikaları bunlara göre tasarlamak son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
In 2001, Turkey started an agricultural reform program which ended at the end of 2008. The major component of the reform program was to make the transfers decoupled from production. In this scope, direct income support (DIS) was the tool that has been used to reduce the price distortions. DIS received noteworthy criticisms since the first signs of it and now, even after it is over, the prejudice against DIS prevails in Turkey. On the other hand, Turkey?s commitments to WTO?s Agreement on Agriculture insist on replacing price supports with non-distortionary policy tools and its candidacy to the membership of the EU requires harmonizing its agricultural policy to the CAP which is shifting towards direct income payments. Criticisms against DIS in Turkey are determined in this thesis, grouped and analyzed by investigating official data to see whether the fears came true. There were both rational and irrational criticisms and consequently, they could not be justified and agricultural issues were not worse off in DIS years. Turkey will eventually have to implement direct income payments again due to both domestic and international forces. Therefore, it is essentially important to understand how it was implemented previously and which aspects of it were exposed to criticisms, and design future policies accordingly.