Turan Aziz Beler'in romanları üzerine bir inceleme
A study of Turan Aziz Beler's novels
  1. Tez No: 277745
  2. Yazar: DİLARA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tezde Turan Aziz Beler'in hikâye ve romanları yapı ve tema bakımından incelenmiştir. Ayrıca yazarın hayatı, romancılığı ve diğer eserleri ele alınmıştır.Turan Aziz Beler 1912 yılında İstanbul'da doğmuştur. Yazın hayatına gazetecilikle başlamıştır. İlk romanı Sevda ilgi görmesine rağmen ona asıl ününü getiren ikinci romanı Türedi Ailesi'dir. Bu romanda sosyete olarak adlandırdığı muhitin görgüsüzlüklerini, ahlaksızlıklarını anlatmıştır. Türedi Ailesi, onun iki yıl hapis cezasına çarptırılmasına sebep olmuştur.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Turan Aziz Beler'in hayatı, romancılığı ve eserleri anlatılmıştır. İkinci bölümde Bit Yüzünden, Sevda, Türedi Ailesi, Gecelerin Koynunda, Beyoğlu Piliçleri, Tüylendi Ailesi adlı eserlerinin özeti verilmiş, bu eserler zaman, mekân, kişiler kadrosu, bakış açısı ve anlatıcı başlıkları altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Turan Aziz Beler'in hikâye ve romanlarında açığa çıkan temalar üzerinde durulmuştur.Tezin amacı, Turan Aziz Beler'in romanlarını inceleyerek romanları aracılığı ile dönemin sosyal yaşamına dair açığa çıkan temaları ortaya koymak ve yazarın edebiyat tarihindeki yerini almasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, structure and theme of Turan Aziz Beler's stories and novels are investigated. In addition, the author's life, his art as a novelist and other works are discussed.Turan Aziz Beler was born in Istanbul in 1912. He started his literature carreer with journalism. His first novel Sevda also attract attention but Türedi Ailesi has been brought him with fame. This book caused him in jail for two years too.This study consists of three parts. In the first part Turan Aziz Beler's life and his art as a novelist has been explained. In the second part, his story Bit Yüzünden and his novels as named Sevda, Türedi Ailesi, Gecelerin Koynunda, Beyoğlu Piliçleri, Tüylendi Ailesi has been examined. And inthe last part we were discussed the themes of Beler's stories and novels which had been released.The aim of this thesis, to examine his novels and through these works point the period of social life which author had been criticized. Also identify the author to take him place in history of literature.