Küreselleşme sürecinde Türkiye'de uygulanan sanayi politikalarının sanayi sektörü üzerindeki etkileri
The effects of Turkish industrial policy on the Turkish industrial sector during the globalization process
- Tez No: 277773
 - Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
 - Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışmanın amacı, küreselleşme sürecinde Türkiye'de uygulanan sanayi politikalarını teorik ve ampirik olarak incelemektir. Çalışmada, Türkiye'de sanayi politikaları genel olarak değerlendirildikten sonra, yatırım teşvik politikasının imalat sanayi yatırımları üzerindeki etkisi ampirik açıdan analiz edilmiştir. Yapılan ampirik analizde panel veri modelleri kullanılmış ve 1980-2001 dönemi ile 2003-2008 dönemi için iki ayrı model tahmin edilmiştir. Tahmin edilen model sonuçlarına göre, yatırım teşvik politikasının 1980-2001 döneminde yatırımları pozitif yönde etkilediği, 2003-2008 döneminde ise; yatırımlar üzerinde herhangi bir etki yaratmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Turkish industrial policy during the globalization process both theoretically and empirically. In the study, after examining Turkish industrial policy, the effects of investment incentives policy on the investments of manufacturing industry are analyzed empirically. In the empirical analysis, two independent models are estimated for 1980-2001 and 2003-2008 periods by using panel data models separetely. According to the estimates, it is determined that investment incentives policy made positive effects on investments in 1980-2001 period while it had no effects on investments during 2003-2008 period.