Prizren Birliği'nden bağımsızlığa Arnavut milli kimliğinin oluşumu (1878-1912)
The formation of Albanian national identity, from Prizren League to indenpendence (1878-1912)
- Tez No: 277772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL BAKTIAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Milliyetçilik konusunu irdeleyen çalışmalar Siyaset Biliminin temel çalışmaları arasında yer alır. Etnik grup, millet, millî kimlik, millet oluşumu ve millî inşa süreci bu çalışmaların açıklamayı hedeflediği başlıca kavramlar ve olgular arasında bulunmaktadır. Milliyetçiliğin kendisi hem tarihsel hem de güncel bir olgudur. Geçmişte olduğu gibi bugün de milliyetçiliğin uluslararası düzende sorun yarattığı bilinmektedir. Bu nedenden dolayı, milliyetçilik uluslararası ilişkiler disiplini çerçevesinde de ilgi çekmektedir. Gittikçe küreselleşen bir dünya düzeninin içinde yer alsak da milliyetçilik yeni sorunlar gündeme getirmeye devam etmektedir.Elinizdeki çalışma geçmişte yaşanan bir millet oluşum sürecinin incelemesidir. Temel bir özelliği de bir imparatorluk düzeninde gelişen milliyetçilik örneğini tartışmasıdır. 19.yüzyılın son çeyreğinde ortaya çıkan yeni denebilecek düzen, Osmanlı İmparatorluğu'nda Arnavut millî hareketinin doğmasına sebep olmuştur. Bu hareket başta kültürel nitelikleri ağır bassa da zamanla yaygınlık kazandı ve aktif siyasî bir karakter almaya başladı. Osmanlı düzenini değiştiren toplumsal, ekonomik ve siyasî güçler Arnavut milliyetçi hareketini de ayrılıkçı bir renge bürümüşlerdir.Tezde kültürel, tarihsel ve siyasî koşulların ışığında Arnavut topluluğunun Osmanlı'daki konumu ve Arnavut millî kimliğinin oluşum süreci incelenmiştir. Çalışmada milliyetçilik kuramları genel çerçeveleriyle sergilenirken Arnavut milliyetçiliğine yapılan göndermelerle daha açıklayıcı olmaya çalışılmıştır. Bu konudaki literatürde pek az rastlanan bir tarzda, konuyu milliyetçi söylemin etkilerinden kaçınarak ele almak hedeflenmiştir. Böylece ilgili literatüre bir katkıda bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies which examine nationalism take place among foundation studies of Political Sciences. Ethnic group, nation, national identity, nation formation and national building process are the topics which these studies suppose to explain. Nationalism by oneself it?s a historical and a contemporary phenomenon. As it?s happen before also in today?s international order the nationalism causes challenges. For that reason it?s a subject which needs consideration inside international relations. Although globalization tendencies in the world nationalism still is a current issue which causes problems.The thesis work studies a national formation process that is happen backwards. The characteristic persist that it is a nationalism sample which it?s been developed inside an imperial system. In the late of 19th century the new order which get developed in Ottoman Empire was rise of Albanian national movement.. At the beginnings the formation had contain cultural attributes, by the time its starts penetration and gets more political active character. The social, economic and political force that changes the Ottoman order gets a differential character to Albanian national movement.The thesis work studies inside the cultural, historic and political conditions of Albanian community during Ottoman Empire and also the Albanian national identity formation process. Within description of nationalism theories also took place the explaining of samples from Albanian nationalism. The strain was to study the subject without nationalist discourse. In this way contribution goes only to relevant literature.