Kovancılar'ın sosyal yapısı
Social structure of Kovancılar
- Tez No: 277774
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA E. ERKAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yaptığımız bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyal yapı ve sosyal yapının unsurları teorik açıdan tahlil edilmiş; ikinci ve üçüncü bölümde Elazığ Kovancılar ilçesi sosyal ? kültürel ve ekonomik özellikleri açısından ele alınıp araştırılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde çeşitli sosyoloji akımları ve sosyologlara göre farklı tanımları yapılan sosyal yapı ve sosyal yapı unsurları saha araştırmamız göz önünde tutularak belirlenmeye çalışılmış ve yapmış olduğumuz çalışmaya teorik bir çerçeve ve hareket noktası oluşturulacak şekilde hazırlanmıştır. İkinci ve üçüncü bölümlerde ise Kovancılar ilçesinin tarihçesi, fiziki ve yerleşim özelliklerinden bahsedilmiş ve Kovancılar İlçesi Sosyal yapının temel kurumları çerçevesinde tahlil edilmiştir. Yaptığımız çalışma Kovancılar ilçesinin şehirleşmekte olması ve dışa açılmasına rağmen, temel girdinin tarım ve hayvancılık olması nedeniyle sosyal değişimin yavaş gerçekleştiği şeklinde ki varsayımımızın doğrulanmasıyla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study we did consist of three main sections. In the first, social structure and the facts of the social structure have been analyzed with theoritically. In the second and third section the district of Kovancılar in Elazığ, has been tried to analyze with social-cultural and economic. In the first part, form the point of different sociology movements and sociologist , social structure and its facts that have been defined different have been tried to determine with depond on the local research and have been prepared as theoric frame and act point. And in the second part, the historical, geographic and habited of district of Kovancılar have been said. And in the third part, District of Kovancılar has been analyzed from the point of main institutions of social structure. This study we did in spite of Kovancılar district is getting cattle, because of a cominity that lives agricultural and animal has been dry, social changing that our hypothesis goes slowly has conducted stright.