İnternete ilişkin yasal düzenlemelerde devletin rolü
State's role on regulating internet
  1. Tez No: 277775
  2. Yazar: CANSU ÇAYKARA
  3. Danışmanlar: DR. İLHAMİ ALKAN OLSSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Siber hukuk; interneti düzenleyen hukuk alanı, günümüzde, toplumsal, ulusal ve uluslararası düzlemde önem kazanan bir mesele haline gelmiştir. Internet, geleneksel hukukun üzerine kurulduğu sınır kavramını belirsizleştirirken, siber alemde hareket eden bireylerin anonim davranışları bazı yazarlar tarafından anarşi olarak nitelendirilmektedir. Hiç şüphe yok ki ulusal yargı tüm internet aktivitelerine uygulanabilir ancak böylesi hızlı değişen teknolojiye ve çevreye karşı devletlerin gerekli refleksi gerekli hızda oluşturması beklenebilir mi? Siber hukuku geleneksel yasal bir başlık olmaktan çıkarıp daha başka boyutlara taşıyan ve gittikçe artan bir kesim tarafından tartışılan sorular, interneti düzenlemenin gerçekten gerekli olup olmadığı, eğer gerekli ise kimin tarafından ve nasıl düzenleneceğidir. Bu çalışma siber hukukun siber yönetişim boyutunu tartışırken, internet üzerine süre gelen bakış açılarını ortaya koymakta ve bu düşüncelerin çizdiği tek boyutlu mekanizmalara karşı karma yönetişim modellerini savunmaktadır. Ayrıca Habermas'ın Kamusal Alan Teorisi ışığında, karma yönetişimde internet düzenlemelerinin meşruiyet ve uygulanabilirlik sorununa değinmektedir.
Özet (Çeviri)
Cyber law; the area of regulating internet, has become a booming field among societal, national and international discourses. While internet is diminishing the territorial barriers of traditional concepts of law, it?s been considered as anarchy by some academics that the individuals acting anonymously in the cyber world. There is no doubt that national law of states should be applied to all internet activities but is it consistent expecting states to react this vast development of technology and environment with the rapid attitude it requires? Some of the questions arising from cyber debates differentiating cyber law from being a substantive law issue and moving to another level is the necessity of regulating internet and if so the actors should be responsible of it. This study aims to advocate the regulatory mixes against the current concepts about regulating internet and their monodimentional aspects while arguing the cyber governance dimensions of internet. Also reviewing Public Sphere Theory of Habermas to better understand the legitimacy and enforceability aspects of regulations of cyber governance.