Enerji güvenliği ve Türkiye
Energy security and Turkey
  1. Tez No: 277779
  2. Yazar: HAKAN KORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 515
Özet
Tez kapsamında, Türkiye'nin enerji güvenliği politikaları ve bu politikaların temel bileşenleri, Türkiye'nin enerji ürünlerini tedarik ettiği ülkelerin ve kendi enerji güvenliği politikaları bakımından Türkiye'ye önem veren ülkelerin politikaları çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Enerji güvenliği kavramının teorik çerçevenin çatısını oluşturduğu bu çalışmada, kavramın uluslararası ilişkiler ana bilim dalında ne şekilde yer ettiği, kavramın ana unsurları ve net enerji ihracatçısı ülkeler ile net enerji ithalatçısı ülkeler bakımından kavramın anlamları üzerinde durulmuş ve kavramın bu iki ülke grubu bakımından da yeniden tanımına gidilmiştir. Bu doğrultuda, çalışma sırasında incelenen ülkelerin enerji güvenliği politikalarının ne şekilde yapılan tanımlarla örtüştüğü de test edilmiştir. Türkiye'nin enerji güvenliği politikalarının tespiti, enerji güvenliğine ilişkin birincil kaynak olarak nitelendirilebilecek belge ve dokümanlarla birlikte konuya ilişkin kanunların da incelenmesi ile ortaya konmuştur. Bu şekilde incelenen Türkiye'nin enerji güvenliği politikalarında, ana etkileyici dış faktörlerin Rusya, ABD ve Avrupa Birliği olduğu tespiti yapılmış ve bu tespit çerçevesinde bu ülkelerin bundan sonraki dönemde de Türkiye'nin enerji politikalarındaki etki düzeyleri tartışılmıştır. Bu üç temel dış faktör dışında, Türkiye'nin enerji güvenliği politikalarında halihazırda etkili olan diğer ülkelerin de önümüzdeki dönemde bu politikalardaki etki düzeylerinin ne olabileceği tez kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of this thesis, energy security policies of Turkey and their core components have been elaborately elucidated in terms of the countries which supply energy products to Turkey, as well as the countries which attach importance to Turkey in making of their very own energy security policies. The concept of ?energy security? mainly constitutes the core theoretical framework of this study. In this study, how this concept has been ingrained in the field of international relations, its core components and its meanings for both net energy exporting and important countries have been deliberated and redifiniton of the concept was put forth in terms of these two country groups. Moreover, the issue of how and in what manner the energy security policies of the countries which are scrutinized throughout this study coincide with the definitions made so far was also examined. The determination of the energy security policies of Turkey has been propounded through analysis of various documents which can be qualified as the primary sources regarding energy security, as well as the relevant Laws in Turkey in this field. In this manner, Russia, the United States and the European Union have been determined as the main outer factors which have influence on the energy security policies of Turkey and in accordance with this determination, their levels of influence on the energy policies of Turkey in the coming period were discussed as well. In addition to the abovementioned three main outer factors, the levels of influence of the other countries which currently have their relative impacts on the energy security policies of Turkey, and the probable change of their levels of influence in the coming period were also assessed within the framework of this thesis.