Enerji güvenliği ve deniz güvenliği kapsamında Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikası: Libya örneği
Turkey's Eastern Mediterranean policy in the scope of energy security and maritime security: The case of Libya
  1. Tez No: 784431
  2. Yazar: SİNAN ZIVKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF BAĞBAŞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Enerji, devletlerin ulusal davranışlarını şekillendiren önemli bir unsurdur. Milli güç unsurları arasında önemli yer tutan enerji, ekonomilere yön vermesi nedeniyle toplumsal refahın anahtarı olarak görülmektedir. Öte yandan geleneksel anlamda deniz güvenliği, devlet kaynaklı tehditlere odaklanmaktadır. Ancak 11 Eylül 2001 saldırıları, deniz güvenliği algısında dönüşümlere yol açmıştır. Denizlerin, asimetrik veya düzensiz modern tehditler kümesine elverişli olması yeni bir endişe kaynağı yaratmıştır. Bunun bir sonucu olarak deniz güvenliği ve enerji güvenliği kavramlarının birlikte değerlendirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Günümüzde devletlerin deniz alanlarındaki egemenlik rekabeti ve denizden kaynaklı yasa dışı faaliyetlerin varlığı konuyu daha önemli hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat muhtıralarını deniz güvenliği ve enerji güvenliği ilişkisi çerçevesinde analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Energy is an important element that shapes the national behavior of states. Energy, which has an important place among the elements of national power, is seen as the key to social welfare because it directs the economies. On the other hand, maritime security in the traditional sense focuses on threats originating from the state. However, the September 11, 2001 attacks led to transformations in the perception of maritime security. The fact that the seas are suitable for an asymmetrical or irregular set of modern threats has created a new concern. As a result of this, it has emerged that the concepts of maritime security and energy security should be evaluated together. Today, the competition for sovereignty of states in maritime areas and the existence of illegal activities originating from the sea make the issue more important. The aim of this study is to analyze the memorandums of understanding signed between Turkey and Libya within the scope of maritime security and energy security relations.