Talebin deterministik olması durumunda üretim kaynakları planlaması (MRP II)
Manufacturing resource planning (MRP II) under deterministic demand
- Tez No: 277785
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Üretim, mühendisler tarafından bir fiziksel varlık üzerinde onun değerini artırıcı bir değişiklik yapmak ya da hammadde veya yarı mamulleri mamul haline getirmek olarak tanımlanabilmektedir.Üretim yönetimi, bir işletmenin elinde bulunan malzeme, makine ve işgücü kaynaklarının belirli miktarlardaki mamulün istenen kalitede, istenilen zamanda ve mümkünse en düşük maliyetle üretimini sağlayacak biçimde bir araya getirilmesidir. Üretim yönetiminde ise; MRP, MRPII, ERP başlıca olmak üzere, kullanılan birçok sistem geliştirilmiştir.Bu çalışmada; üretim, üretim sistemleri, MRP(Malzeme İhtiyaç Planlama), MRPII (Üretim Kaynakları Planlama) hakkında bilgi verilmiş ve talebin deterministik olduğu durumlarda MRPII (Üretim Kaynakları Planlaması) örnekleri ile birlikte anlatılmıştır. Talebin değişmesi ya da fazla mesai durumunun söz konusu olması durumunda hazırlanmış olan çizelgenin yeniden yapılması veya revize edilmesi durumu uygulamalı olarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Production can be defined as making a difference which increases its value on a physical object or to transform raw or sub materials to the products by engineers.Production management is stated as combining machines, materials and labour sources to produce products with determinated quantity which wanted to be certain quality,certain time and possibly with minimum cost. In production management too many systems which MRP, MRPII, ERP are principal, are developed.In this thesis, firstly has been explained; production, production systems, MRP (Material Requirement Planning), MRPII (Manufacturing Resource Planning) and gives some examples when demands are under deterministic. What is more if the deteministic demands are change or overtime production available, how will the manufacturing resource planning reschedule or made some correction on program. This issue explains with examples.