Örgütsel adaletin yöneticiye güven üzerindeki etkisi ve bir araştırma
Effects of organizational justice on trust in supervisor and a research
- Tez No: 277786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Örgütsel adalet ve yöneticiye güven üzerine yapılan teorik çalışma ve araştırma sonuçları bu kavramların işletmeler için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu nedenle bu araştırmada örgütsel adaletin yöneticiye güven üzerindeki etkisinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Araştırma Bursa ilinde faaliyet gösteren bir tekstil işletmesindeki 60 adet çalışan ile anket uygulaması yapılarak gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın sonuçlarına göre; çalışanların örgütsel adalet algılamalarının orta düzeyde ve yöneticiye olan güvenlerinin ise yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Çalışanların eğitim düzeylerine göre örgütsel adalet algılarında ve yöneticiye güvenlerinde farklılaşmalar oluştuğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda çalışanların işlem adaletine ilişkin algılarının yöneticiye güvenleri üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The theoretical studies and research results shows the importance of organizational justice and trust in supervisor for organizations. Therefore, in this research it is aimed to determined the effects of organizational justice on trust in supervisor. This research was done with the 60 employees of a textile company which is located in Bursa.According the results of the research, it is found that employees organizational justice perceptions is intermadiate, but trust in supervisor levels are high in general. Employees organizational justice perceptions and trust in supervisor levels differ considering the parametre like education level. Although it is determined that employees procedural justice perceptions has effect on trust in supervisor.