Kentsel mekân suç ve suçluluk; Kadıköy örneği
Urban area, crime and criminality; the example of Kadıköy
- Tez No: 277784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sanayileşme ve kentleşme hareketleri ile beraber geleneksel kent yapısı da değişmiştir. Günümüzde kentlerin nüfusları arttıkça kent yaşamı güvenilmeyen ve yaşam kalitesi düşük alanlar haline gelmektedir. Türkiye'de kentleşme kaynaklı değişimler yoğun olarak 20. yüzyılın ikinci yarısı itibari ile görülmeye başlanmıştır. Devletçi politikalardan liberal anlayışlı ekonomik politikalara geçiş yapılan bu dönemde, ekonomik ve sosyal problemler ortaya çıkmıştır. Kentsel yaşamın yaygınlık kazanmaya başlaması ile Türkiye'de kent kavramında değişim yaşanmıştır. Kentlerde ekonomik yaşamın gelişmesi sanayileşme ile paralel şekilde gerçekleşmiştir. Diğer bir deyişle, Sanayi Devrimi beraberinde kentleşmeyi de getirmiştir. Kentleşme yalnızca kent ve yaşayan insan sayısının artması değil ayrıca, kentli bakış açısının oluşmasıdır. Kentlerde işlenen suçlar toplumsal bilinçte infial oluşturmaya başlamıştır. Bu sebeple, kentlerde yaşanan suç ve suçluluk birden fazla disiplinin konusu olmuştur. Yapılan çalışmalarda her disiplin kendi yaklaşımı ile suç ve suçluluğa açıklama getirmeye çalışmaktadır. Suç ve suçluluk günümüze gelinceye kadar kentleşme ile beraber büyük bir değişim yaşamıştır. Bu değişim birbirinden etkilenerek kentlerin şekillenmesinde etkili olmuşlardır. Kentsel mekân suç ile beraber geçirdiği bu değişimle, birbirinden ayrı tutulamayacak iki olgu haline gelmişlerdir. Suç ve suçluluğun toplumda ve toplumsal bilinçte büyük yaralar açabildiği bu dönemde, suçun nedenleri ve etkileri daha fazla araştırılmaya başlanmıştır. Suç ve güvenlik kavramları çok eski dönemlerden beri pek çok disiplin tarafından incelenen, farklı boyutlara sahip olan kavramlardır. Kentlerde artan suç olaylarına müdahale etmede, suçun ve suçun gerçekleştiği kentsel mekânın farklı disiplinlerce incelenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Sanayileşme ile kentlerde yoğunlaşmaya başlayan ülke nüfusları üretilen politikaların kent merkezli olmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Traditional urban structure has changed with industrialization and urbanization movements. Cities become the places where social control decreases linked with their confused and congested structures and they turn into unsafe places with low status of life quality in these days. Intense changes in urbanization in Turkey from the 20th as of the second half of the century started to be seen. Understanding of liberal economic policies during this period of transition to the statist policies of economic and social problems have emerged. In Turkey, with the beginning of urban life to gain widespread change in the concept of the city has experienced. Industrialization took place in parallel with the growth of economic life in cities. In other words, the industrial revolution has brought with urbanization. Urbanization is not only to increase the number of people living in the city and also the formation of the urban perspective. Crimes committed in urban areas has begun to create social consciousness indignation. For this reason, cities in more than one discipline has been the subject of crime and criminality. Each with its own approach to discipline in studies of crime and criminally tries to explain. To the present day with urbanization, the crime and criminality has experienced a big change. This change became effective in shaping the cities influenced each other. This change makes crime and criminality associated with the urbanization. The problems of crime and criminality started to search for more in society and social consciousness of the causes and effects of crime in this period. The terms of crime and safety are examined by many scientists and sciences from past to present because of their multi-dimension structures. To interfere with crime incidents that increase in urban places, multi analysis, which are conducted by different disciplines in the places that crime occurs, are required. Industrialization began to concentrate in cities with populations produced in the country has led to policies that are based in the city.