Sayısal iletişim teknolojileri ve yurttaş gazeteciliği: Haber portallarında görüntülü haber akışına kullanıcıların yaklaşımı
Digital communication technologies and citizienship journalism: Approach of users towards steaming video news in the news portals
- Tez No: 277787
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KARS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 638
Özet
Teknolojide sayısal dilin etkisini tüm alanlara yaydığı günümüzde klasik kitle iletişimi de bir değişim içindedir. Bu değişim sayısal teknolojilerin sağladığı imkânların dışında yeni iletişim ortam ve araçlarının zorlaması ile gerçekleşmektedir. Mobil iletişim giderek yaygınlaşmakta, iletişim araçlarımızın yetenekleri daha da artmakta ama en önemlisi istediğimiz her yerden istediğimiz zamanda yeni bir kitle iletişim ortamı olan internete hem tüketici hem de içerik üreticisi olarak bağlanabilmekteyiz. Bu gelişmelerin kitle iletişimini daha demokratik hale getirmesi beklenmekte ve medya profesyonellerinden daha açık içerik oluşturması talep edilmektedir. Yurttaş gazeteciliği bu beklenti ve taleplerin bir yansımasıdır. Çalışmamız teknolojinin, insan ve iletişim üçgeni içinde mevcut gelişmelerin tüketici boyutunda yansımasını anket metodu ile tespit etmeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional mass communication is in the structural change process because of the digital revolotion. This process happens, not only through the digital techological facilities but forced by the new communication equipment and medium. Mobile communication technologies become widespread. Capability of our telecomunication equipment is getting better and better than it was before and most importantly, whenever and wherever we want, we can connect to new communication medium, internet, both as consumer or producer. Mass communication is expected to be more democratic through these improvements and content producer of media is demanded to establish a more democratic and pluralist content. Civic Journalism is the reflection of this expectations and demands. Our study aims at explaining improvements which happens between the triangle of human, technology and communication.