Cumhuriyet Dönemi Türk romanında bir sosyal değişme olgusu olarak moda (1923-1940)
Fashion as a phenomenon of social change in the republican Turkish novel (1923-1940)
  1. Tez No: 277796
  2. Yazar: ÇİLEM TERCÜMAN GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 420
Özet
Kılık kıyafetten politik doktrinlere, sanat akımlarından eğlence biçimlerine kadar hayatın yeniliğe ve değişikliğe açık tüm cephelerinde görülen moda, hızlı bir değişim sürecindeki demokratik ve endüstrileşmiş toplumlara özgü bir olgudur. Bu çalışmada, 1923-1940 yılları arasında neşredilen romanlar okunarak modaya dair malzemeler tespit edilmiş; bu malzemeler ise üç bölüm olarak sınıflandırılmıştır. Çalışmanın teması olan moda olgusunun ve bu olgunun romanlardaki yerinin irdelendiği Giriş kısmının ardından gelen söz konusu üç bölümün ilkinde kılık kıyafet, ikincisinde mekân, üçüncüsünde ise eğlence modaları ele alınarak değerlendirilmiştir. Okunan romanlardan çıkarılan malzemeler değerlendirilirken farklı disiplinlerde yapılan araştırmalardan da faydalanılarak bahsi geçen modalar, daha açık bir şekilde ifade edilmeye; böylelikle bunların daha kolay anlaşılması sağlanmaya çalışılmıştır. Son kısım olan Sonuç bahsinde ise siyasal, toplumsal ve ekonomik hâdiselerle güçlü bir etkileşim içinde bulunan modanın, romanlardaki seyrine dair genel bir tablo sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Popular fashions play an important role across all areas of life open to innovation and change, ranging from dress styles to trends in entertainment, the arts and political ideologies. They constitute a phenomenon common to democratic and industrialized societies undergoing processes of rapid change. This study analyses the treatment of trends and popular fashions in Turkish novels between 1923 and 1940. The Introductory Chapter examines how fashions are treated in these novels and places this within the literary context. This is followed in part one by an assessment of how styles of dress are discussed in the novels. Part two analyses fashionable places of this period and part three similarly discusses the descriptions of forms of popular entertainment. Research in different disciplines was also employed in the analysis of literary materials in order to present holistic view of the trends featured in the novels. The Conclusion offers a broader discussion of the treatment of fashion trends in the novels in relation to political, social and economical events.