İkinci yeni şiiri üzerinde anlambilimsel bir inceleme
A semantic review of second new flow poetry
- Tez No: 277795
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde 20. Yüzyıl Türk şiirinin önemli aşamalarından İkinci Yeni Hareketinin şiir dili özelliklerini araştırdık. İkinci Yeni hareketine dahil olan Cemal Süreya, Edip Cansever, Ece Ayhan, Sezai Karakoç ve İlhan Berk'in yazdıkları şiirler dilbilimsel bir yöntemle incelenmiştir. Araştırmamızda sonuca ulaşabilmemiz için öncelikle şiir dili incelemelerinin ne şekilde yapıldığını ve şiir dilinin ne olduğunu saptamaya çalıştık. Sonraki bölümde ise İkinci Yeni hareketinin Türk şiiri içindeki yerini, kendilerinden önceki şiir geleneği ile farklılıklarını belirlemeye çalıştık. İkinci Yeni hareket şiiri dilinin özelliklerini belirleme aşamasında öncelikle şiir dilini diğer dil çeşitlerinden ayıran önemli noktalardan biri olan sözdizimsel çözümlemeye başvurduk. Şiir dilinin önemli özelliklerinden olan göstergeler ise araştırmamızda iki şekilde ele alındı. Bu bölümde öncelikle İkinci Yeni şiir dili için belirleyici özelliklerden biri olan göstergeler tür bakımından incelendi. Böylece döneminde oldukça eleştirilen İkinci Yeni şiirinin kelime kadrosu ve bunların türlere göre dağılımı saptandı. Son aşamada ise İkinci Yeni şairlerinin şiire bakışına ve şiirdeki sözdizimsel, sessel, anlamsal düzeye göre ortaya çıkan biçimsel özellikler belirlendi. Bu bölümlerin tümünde edindiğimiz veriler İkinci Yeni şiirinin özelliklerini göstermekte bize yardımcı oldu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have investigated the characteristics of the poem language of the İkinci Yeni Movement, which is one of important milestones in the Turkısh poem of the 20. Century. The poems written by Cemal Süreya, Edip Cansever, Ece Ayhan, Sezai Karakoç and İlhan Berk beloning to the İkinci Yeni Movement have been investigated by a linguistic metod. We have first of all tried to determine how the investigations for poem languages were made and what the poem language was in order to be able to reach a conclusion in our research. We have then determined the place of the İkinci Yeni Movement in the Turkish poem tradition that views of the İkinci Yeni poets distinguishing them from the poem tradition that was in existence before them in the following two sections. During the stage of determining the poem language characteristics of the İkinci Yeni Movement, we first of all implemented a syntax analysis, which is one of the most important criteria in distinguishing the poem language from other language types. The indicators that are among the distinguishing characteristics of the poem language have been dealed with in our study in two ways. First of all the indicators that among the distinguishing characteristics of the İkinci Yeni movement poem language have been analyzed from the point of view of type in this section. In thıs way, the vocabulary of the İkinci Yeni movement, wich had been highly criticized at those times and their distribution according to types have been determined.