Liberal ekonomiye geçiş sürecinde Kırgızistan ekonomisinde kamu açıkları
The public deficits of Kyrgyzstan's economy in the process of transition to liberal economy
  1. Tez No: 277818
  2. Yazar: NAZIRA BAISALOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
1991 döneminde SSCB'nin dağılmasından sonra, Sovyet sistemine sahip olan ülkelerin yerine bir ekonomik sistemine geçme süreci başlamıştır. Dağılma süreci sonucunda bu ülkelerde dışa açılma sürecinin gerçekleşmesi, rekabet kavramlarının geliştirilmesi, piyasaların genişlemesi vb. yapılmaktadır.Sovyet sisteme sahip olan ülkelerde piyasa ekonomisine geçişinde hem ekonomik hem de politik sorunlar ortaya çıkmıştır.Sovyet ekonominin temel yapısı olan ekonominin merkezden yönetilmesi, ekonomik kararlarının tek taraflı alınması, piyasa ekonomisine geçişinin sorunlarından biridir. Bununla beraber ekonomik kuralların bu sistem içerisinde kontrol altında tutulması, yani, üretici ve tüketicilerin serbest karar alamamaları bu sitem bazı sistemin bazı olumsuzluklarını ortaya çıkartmıştır.Kapalı merkezi planlama ilkesine dayanan Kolektivist ekonomik yapıya sahip olan sistemin yerine, artık özgür çalışma ortamı, rekabetçi mekanizmalı liberal görüşe sahip olan piyasa ekonomisi şekillenmeye başladı.Sovyet sisteme sahip olan ülkelerin hem ekonomik hem de politik amacı, ortaya çıkan olumsuzlukların kaldırılması ve bu olumsuzluklara karşı tedbirler alınması olmuştur.Bu tezin amacı da Sovyet sisteme sahip olan Kırgızistan'ın piyasa ekonomisine geçiş dönem öncesi ve sonrası mali sistemde değişim ve kamu gelirlerin yapısal değişimini, harcama politikasının farklılıklarını değerlendirilmektedir.Bu tez Kırgızistan'ın geçiş ekonomisi sürecinde yaşanan kamu açıklarını incelenmektedir. Her şeyden önce bu araştırmada Kırgızistan'ın bütçe, vergi ve dış borçlar hakkında detaylı bilgi vererek bütçe politikası, yerel bütçenin gelirleri ve giderleri ve yerel bütçe sisteminin yeniden düzenlenmesi vb. hakkında örnekler vermektedir.
Özet (Çeviri)
In 1991 after collapse of the Soviet Union the process of transition into the economic system begun in the countries with former soviet system. As a result of collapse, It was necessary to realize the process of revelation to external world, expansion of market etc in that countries.During the period of transition to the market economy both economic and political issues has appeared in countries with former soviet system.The central economic management that has been the basis of soviet economy, taking unilateral economic decisions are one of the issues of transition to the market economy. Therewith, regulation of economic rules in this system, namely inability of manufacturers and consumers to take free decisions, has revealed some negative sides of some systems.The market economy with free work environment and competitive mechanism with liberal vision began to form in the place of system that had been based on the principle of closed central planning before and had a structure of Collective economy.Liquidation of negative sides following both economic and political purposes has taken place, and measures on prevention of similar negative issues has been taken in former soviet republics.The purpose of the present thesis work is estimation of changes of financial system and structure of social incomes, difference of expenditure policy before and after transition to the market system of former soviet Kyrgyzstan.The issues of social space experienced by Kyrgyzstan during the process of transitional economy are investigated in the current these work. First of all detailed information about budget, taxes and external debts of Kyrgyzstan and examples of different notions, such as budget policy, incomes, and expenditures of local budget, and transformation of local budget system are presented in the given these work.